Mesajı Okuyun
Old 21-11-2008, 16:19   #1
avesrademr

Önemli Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Devir Borcu ve 3.Kişilerin Durumu

Müteahhit ile arsa sahibi kat karşılığı inşaat yapılması hususunda noterde düzenlenmiş bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapıyorlar. Arsa sahibi henüz tapuyu müteahhide devretmiş değil. İnşaatın kabasının bittiği bir dönemde müteahhit, kendi paylarından bir kaç bölümü A adında bir şirkete adi yazılı şekilde satıyor- Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi adıyla yapıyorlar ama noterde yapılması gerektiğinden bihaberler-Satın alan A şirketi de bu gayrimenkulü bir başka B şirketine yine adi yazılı şekilde bir sözleşme ile satıyor. B şirketi de C'ye yine adi yazılı bir sözleşme ile satıyor. Her 3 sözleşmede de müteahhidin imzası ve taahhüdü var, yeni alıcıya devredeceğine dair. (Bu son sözleşmede müteahhit diyor ki ben A'ya sattım; A diyor ki ben B'ye sattım; B diyor ki ben C'ye sattım, ve müteahhit diyorki işte bu ifadeler doğru, ben tapuyu alınca son alıcı adına tescili taahhüt ediyorum) İnşaat tamamlanıyor, ama arsa sahibi tapuda ferağ işlemini gerçekleştirmeye yanaşmıyor, bir kaç boru eksik döşendi gibi beyanlarla. Müteahhit, arsa sahibine dava açıyor. Dava halihazırda devam ediyor. Bu davaya gayrimenkulde ikamet eden C müdahil olabilir mi? Olmadığı durumda sonuçtan ne şekilde etkilenir? Müteahhidin hak ve mallarına haciz konulması durumunda ya da müteahhitten bu bölümleri ilk satın alan A'nın ya da B'nin hak ve mallarına haciz konulması durumunda C'nin halihazırda oturduğu ve adi yazılı bir sözleşme ile ve fatura ile iktisap ettiği taşınmaz satılabilir mi? Fikirlerinizi acilen rica ediyorum. </I>