Mesajı Okuyun
Old 19-06-2014, 16:39   #1
tegese

Varsayılan kira bedelinin elden ödenmesi

Sayın Meslektaşlarım

Müvekkil adayımın bana sormuş olduğu bir soruyu sizlere aktarıyorum. konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

1 ağustos 2013 tarihinde imzalanmış 1 yıllık kira sözleşmesinin yenilenmemesi için kiraya veren ihtarname göndermiştir.Ancak kira sözleşmesinin şartları sözleşmenin devam etmemesi talep hakkı sadece kiracıya tanınmış.

Ayrıca kira bedeli 400 tl olduğu için bugüne kadar elden tahsilat yapılmış.Ancak karşılığında herhangi bir belge imzalanmamıştır.

Kiraya veren göndermiş olduğu bu ihtarnameyi kira alacakları saklı kalmak kaydıyla ibaresini de içerecek şekilde düzenlemiştir.

1-Özel şartlar kısmında sözleşmenin yenilenmemesini talep etme hakkının sadece kiracıya tanınmış olması gönderilmiş ihtarnamenin geçersizliğini sağlar mı?

2-Olası uyuşmazlık halinde düzenli olarak kirasını ödeyen ancak bunun için yazılı herhangi bir belgesi olmayan kiracının kira borcu ile karşılaşması mümkün müdür?

İhtarnamede kira borcuna ilişkin bir talep bulunmamaktadır ancak kira alacağına dair hakların saklı kaydı bulunmaktadır.

Şimdiden teşekkürler