Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 11:28   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan burak
senet borcumdan dolayı icra emri geldi.Daha sonra mal beyanında bulunmamaktan dolayı hapis cezası çıktı.Ana para ve faiz 300.000.000. olmasına rağmen hapis cezası çıkaran avukat 550.000.000. para istiyor.Yoksa hapis cezasından vazgeçmezmiş.Ben parayı faiziyle ve de tüm masraflarıyla beraber icra dairesine yatırırsam hapis cezasının düşmesi için yine avukatın rızası gerekirmi?Yoksa mutlaka avukatın rızası gerekirmi?

10-10-2001 09:49:38

Soru bu değil mi?

Yanıtlardan birisi ise şu:

Alıntı:
Mesaj Sahibi:av.hakandicle

para konusundaki fark vekalet ücreti ve diğer masraflardan kaynaklanmıştır.icra hukukundaki hapis cezası avukatın rızasına gerek olmaksızızn sürenini sonunda hala mal beyanında bulunmamışsanız sona erer.ayrıca parayı ödemenize gerek olmaksızın mal beyanında bulunduğunuz anda serbest kalırsınız ancak haczin diğer safhaları işlemeye devam eder..

Bu mesajdan sonra Sayın alifatih yukarıdaki mesajdan da alıntı yaparak sorar;

Alıntı:
alifatih Alıntı:

ayrıca parayı ödemenize gerek olmaksızın mal beyanında bulunduğunuz anda serbest kalırsınız ancak haczin diğer safhaları işlemeye devam eder..

Bu konuda bilgi verebilecek olan var mı acaba? Kişi borcu ödemeden nasıl çıkabiliyor? Mal beyanı için süre geçmiş olmuyor mu? Şimdiden teşekkürler...

Sayın alifatih'e gecikmeden cevap gelir:

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Av.Nebi

Bu olayda mal beyanının yapılmamış olması ile borç arasında bir ilişki yok. Hapis cezası borcun ödenmemesinden cıkmıyor mal beyanının yapılmamış olmasından cıkıyor.. Sonuçta kımsa borcundan dolayı alıkonulamıyır Anayasa geregince de ...

Şimdi...Verilen yanıtlar çok ilginç ama mevzuata ilişkin hiç bir bilgi yok. Bir tek "Anayasa" kelimesi geçmektedir.
Yanıt veren arkadaşlar avukattırlar. Bu forumu izleyen öğrenci, stajyer avukat, avukat üyeler olduğu gibi Sayın alifatih gibi hukuk sektöründen üyeler de bulunmaktadır. Hadi doğrusunu bir şekilde bir başka üye yazdı diyelim...Ama bir de Site'yi konuk olarak ziyaret edenler bulunmaktadır. O an bu cevapları gördüğünde "vay be artık M.B.B. ceza verilmemektedir. Ceza verilse de kimse alıkonulmuyormuş..." diye düşünecek...Ben de böyle düşünmeye başladım.

O halde İ.İ.K nun 337 inci maddesi ne olmuştur? İlga mı olmuştur?
Alıntı:
YÜKÜMLÜLÜKLERİN YERİNE GETİRİLMEMESİ:

MADDE 337.- (Değişik madde ve başlığı: 5358 - 31.5.2005 / m.7) Müddeti içinde beyanda bulunmak üzere mazereti olmaksızın icra dairesine gelmeyen veya yazılı beyanda bulunmayan borçlu, alacaklının şikayeti üzerine, on gün disiplin hapsi ile cezalandırılır. Alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malın haczedilmesi veya borcun ödenmesi halinde, bu ceza düşer.

162, 209 ve 216 ncı maddeler hükümlerine muhalefet edenler hakkında da iflas idaresinin vereceği müzekkere üzerine, aynı ceza verilir. Bu maddelerde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde, verilen ceza düşer.

Yukarıda ismini zikrettiğim üyeler beni aydınlatır mı?

Saygılarımla