Mesajı Okuyun
Old 02-06-2009, 08:24   #7
KOÇ

Benim görüşüm yapılan sözleşmenin bir karma sözleşme(çifte tipli karma sözleşme)olduğu yönünde sözleşmenin adının satım sözleşmesi olarak gecmesi bu sözleşmenin karma sözleşme olusunu değiştirmez.Karma sözleşmelerde hangi kuralların uygulanacağı doktrinde tartısmalı birkaç görüş var,ama benceiçerdiği sözleşmelere has hükümler uygulanmalı.Örneğin sizin olayınızda satıcı hem satılanı teslim borcuna hemde kurulum eser meydana getirme burcu altına giriyor alıcının borcu sadece bedeli ödemek.Aslında bende bunabenzerr bir olayla karşıalştım noterde taşınmaz satış vcaadi sözleşmesi yapılmış.Fakat ortada bir bina yok satıcı bir inşaat yapmayı ve bu inşaatın belli bir bölümünü alıcıya belirli bir tarihte teslim etmeyi taahhüt etmiş.Şimdi ban göre burda bir satım vaadi var aynı zamanda eser sözleşmesi var.sadece satım vaadi sözleşmesi olsa ortada belli bir taşınmazın olması lazım.dediğim gibi bence bu sözleşmede bir karma sözleşme niteliğinde hem inşaatı belliş sürede teslim ve tapuda devir borçlarına girmiştir.saygılar