Mesajı Okuyun
Old 15-01-2009, 20:54   #1
esat

Varsayılan Eser SÖzleŞmesİ İle İlgİlİ Sorular

hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim borçlar özel final sınavına çalışırken aklıma bir şey takıldı sizlere aktarıyorum: saygılarımal...

Eser sözleşmesinin bilindiği gibi satım söz. vekalet söz. vs... sözleşmelerden farkı var mesela satım sözleşmesinden farkları:
1:belirli ücret karşılığında teslimi kararlaştırılan şey sözleşme yapıldıgı sırada varsa genelde bir satım söz. den buna karşılık bu şey akdin yapıldıgı sırada henüz yoksa ve müteahhit eseri özellikle ısmarlayanın vereceği malzemeyle yapacaksa eser sözleşmesinden bahsedilir.
2:kural olarak emek öğesi ağır basıyorsa eser malzeme ögesi ağır basıyorsa satım sözleşmesi vardır.
3:iş sahıbının işin yapılması konusunda müteahhide talimat verme yetkisi oldugu durumlarda eser,buna karşılık işi yapan özgürse (bu hususta) satım var kabul edilir...(Zevkliler aydın:borçlar huk.özel borç ilişkileri..9.bası sy.311)

ayrıca yargıtay kararlarında elektrik tesisatı kaorifer tesisatı ..halı üretimi,nikah törenini videoya alma vs... aynı şekilde Federal mahkeme gazeteye ilan verme havai fişek gösterisi vs.... de eser akdinin kapsamında değerlendiriyiliyor...

benim sorum şu: bir esnaf -tacir vs. nin bir elektronik dükkanı olsun bu adam seslendirme-kamera cihazları satsın ve montaj etsin . mesela hoparlör anfi kamera vs. satıyor fakat bu adamın müşteri çevresi mesela camiler okullar vs. ..haliyele adamın sattıgı anfi hoparlörü alan alıcı bunları direkt olarak kullanamaz kurulumu gerekli..adam hem satış hem de montaj işi yapıyor olsa .....:müşteri diyor bizim okula kamera koyacagızz sizin fiyat listeniz elime geçti şu kadar kamera satın alsam (tabi satın alacagım derken o aldıgı kameraların montajının hatta kayıt cihazı vs. nin de montajının olacagını iki taraf ta biliyor) vs....görüşüyorlar dükkan sahibiyle el sıkışacaklar dükkan sahibi de ben bu okulla bir yazılı sözleşme yapayım diyor hazırlamaya başlıyor...ancak adını ne koymalı satım mı eser mi yada başka bir şey mi?
(belki çok kolay bir soru kafam bu hususta birazcık karıştı= benim kanaatimce burada okula kamera koyacagız vs. satın almayı düşünüyoruz dese de kişi, burada kamera sisteminin kurulması söz konusu olur(yani tesisatı ile vs.) yani belli bir eser meydana getiren(bir bütün halinde kamera sistemi) iş görme amacı güden söz.ler gurubu içinde yer alan eser sözleşmesi var (fakat dükkan sahibi kamera kayıt cihazı vs. satıyorsa da eser akdi için getirilen malzemeler nevinden mi düşünmeliyiz bunalrı bu görüşüm dogruysa)?...desemde buna mukabil şu soru 2. bir soru olarak aklıma geliyor (tabi kanaatim dogruysa ) o zaman günlük hayatta halkın satım dediği fakat içinde montajı da içeren sözleşmeler eser mi olmuş olacak buradaki kıstas ne olmalı sadece montajsız satımlar mı satım akdine girecek yoksa burda montajın niteliği gereği bir sistem kuruluyorsa mı yani bir bütün halinde sonuç(eser-sistem) meydana getiriliyorsa mı eser akdi söz konusu olacak...?

sorumu sabırla okuyup değerli cevaplarını esirgemeyen değrli hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim...saygılarımla...