Mesajı Okuyun
Old 23-01-2007, 13:33   #17
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Avukatlar,

Bu konu üzerinde durulması gereken önemde bence. Yeterince tartışmadan, hatta bir örnek üzerinde çalışmadan kapatmayalım:

Elbette avukatı ile müvekkili arasındaki anlaşmazlık hukuki olamaz.
Ancak fiili olabilir. Hukuki konularda avukatın karar vereceği tartışmasızdır. Bir örnek vermek gerekirse:

İcra takibinde avukatın hedefi bir an önce müvekkiinin alacağına kavuşmasıdır. Halbuki müvekkilinin hedefi, alacağın tahsili değil, borçlunun aşağılanması olabilir. Bu nedenle haciz ve muhafaza yapılmasını, böylelikle borçlunun ticari ve toplumsal itibarını yitirmesini istiyor olabilir. Bu hukuki bir anlaşmazlık değildir.

Avukat bu durumda ne yapmalı? Kaprisli bir müvekkilin duygularını tatmin etmek için haciz ve muhafaza yapmalı mı?

Yoksa borçlu ile pazarlığa girişerek, haczettiği malı kaldırmadan, satış işlemleri ile geçecek süreden daha kısa sürede karşı tarafın borcunu ödemesini sağlamak yoluna gitmeli mi?

Kendi yoluna giderse, müvekkili, talimatlara aykırı olarak avukatın görevini yapmadığı iddiasını şikayet yolu ile ileri sürer mi?

Müvekkilinin istediğini yaparsa, hukuk fakültesindeki hocalarının kemikleri sızlar mı?

Saygılarımla

Bir Dost

Üzüm yemek için aracılığı kabul etmek,bağcıyı dövmek için kabul etmemek midir avukatlık?Asıl alacak bağcının dövülmesi ise avukata düşen görev de bağcıyı dövmek ise ne yapılmalıdır?Müvekkilin alacağını-sınırlarını belirleme yetkiniz var mıdır?

Acaba avukat icra takibinde tahsilat yaparken vicdan muhasebesini de yapmak zorunda mıdır?

Avukat müvekkilden iş alırken hukuku ön plana alıp, duygularını evde bırakmalı mıdır?

Peki hani derler ya "Cüzdanı ile vicdanı arasına sıkışan avukat " ne yapmalıdır?

Avukatın görevi nedir?Müvekkilin alacağını alması mı?Davasının kazanılması mı?
Yoksa hukukun-kanunun doğru ve iyiye yönelik uygulanması temin etmek mi?

Avukat yalancı mıdır?Yalancının yalancısı mı?Ne kolay değil mi?Yalancının yalancısı kisvesine sığındığınızda sorumluluk yok-vidani rahatsızlık yok-...

Eh kim davası kaybedilsin diye avukata gelir ki?Demekki kullandığın araçlar değil sonuç önemlidir.Sonuca ulaşmana yardım ediyorsa cüzdan-vicdan-emek-hak-hukuk önemlidir.Senin kendine hak olarakgördüğüne ulaşmana yardım edemiyorsa, avukat ne işe yarar?

Bütün bu gelgitler her avukatın sık sık kendisini-mesleğini-meslekteki yerini sorgulama dönemi yaşadığında hissettikleridir.(Hissetmeyenleri tenzih ederim)

Sorulara nasıl cevap verilse verilsin her avukatın kendine zırh kabul edebileceği pek çok ünlü söz defalarca dile getirilmiştir.

Bir düşünün müvekkiliniz geldi.Aslında size verdiği senet bedelini tahsil ettiğini ve fakat açık hesap alacağını kaldığını,yazılı belgesi olmadığını bu nedenle bu senet bedelinin tahsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Ne yapmalısınız?........Ne yapmalısınız da hem insanlığınızdan hem avukatlığınızdan hem hukukçuluğunuzdan utanmadan sonuca ulaşmalısınız?

Ya da bu soruyu dahi sormamalı mısınız kendinize ?

Düşünün bir...
Avukat meslek sırrı olan hususlarda tanıklık yapmaktan (doğruyu-gerçeği bildiği halde) çekinmek hakkı kendisine tanınan bir kişidir.

Hukuk düzeni doğruyu gerçeği bildiği halde bu gerçeğe aykırı davranan avukatı ve hatta gerçeğe aykırı davranan müvekkilini koruma altına almıştır.Yada ben mi yanlış yorumluyorum bu kuralı bilemiyorum.

Kanunların dahi kabul ettiği bu durumu uygulayan avukat niçin vicdanlarda yargılanır?

Avukat ne yapmalıdır da hem kendine hem de insanlara karşı kendini aklamalıdır?Bu aklanmaya ihtiyacı varmıdır ki?

Tüm meslek arasında kendi mesleğini yapış biçiminin sık sık sorgulandığı ve hatta kendi mesleğini kendine karşı savunmak zorunda kalan bir gruptur avukatlar...

Değerli meslektaşlarım,

Bana göre bu soruların cevabı mesleği yapış şeklinizle ilgili olup kişiden kişiye,karakterden karaktere,olaydan olaya değişkenlik gösterir.Bir olayda bağcıyı dövmek size göre artık farz olmuşken diğer bir olayda "derdimiz üzüm yemek bağcı dövmek değil" dersiniz.Bu nedenle bana göre tüm bu soruların net-tek doğru bir cevabı yoktur.

Bulursanız lütfen yazın.Ben de kızıma bu mesleği neden bu kadar çok sevdiğimi açıklayacak net bir cevap bulmuş olayım.

Saygılarımla