Mesajı Okuyun
Old 19-10-2006, 08:52   #3
mslmklvz

Sayın Doğanel ;

Nasıl ki kambiyo takiplerinde kambiyo senedi ibraz edilmeden kambiyo takibi yapılamıyorsa , rehin belgesi olmadan da rehin takibi yapılamaz diye düşünüyorum.Takip talebinde bulunması gereken hususlar arasında rehin belgesine yer verilmemiş olması rehin belgesi olmadan rehin takibi yapılabileceği anlamına mı gelmektedir? Bir banka bütün takiplerinde ruhsat fotokopisini kullanarak rehin takibi yapmıştır.Bence bu şekilde rehin takibi yapılamaz .Rehin belgesi ibraz edilmelidir.Bankaların taşıt kredisi verdiklerinde rehin olduğu iddia edilen araçlar üzerinde rehin olup olmadığı ise ayrı bir tartışma konusudur.( medeni kanun 853 vd maddelerine göre )

Ayrıca icra kanununun rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takibi düzenleyen 145 vd maddelerinde ödeme emri ile birlikte rehinli araç hakkında yakalama şerhi gönderilebileceğine dair herhangi bir düzenleme mevcut olmadığı gibi ipoteklerde uygulanan ödeme emri ile birlikte tapuya haber verme şeklindeki düzenlemeyi her iki takip türünün ayrı ayrı düzenlenmiş olması nedeniyle menkul rehinli takiplerde uygulamanın da mümkün olmadığını düşünüyorum.

Bütün bunlar ışığında bir borçlu hakkında ödeme emri ile birlikte aracı için yakalama şerhi gönderildiğinde ve araç muhafaza edildiğinde bu borçlu rehin hakkına veya alacağa itiraz edip ,mahkeme sonucunda haklı çıktığında bu süreçte aracının muhafaza altında kalmasının olumsuz etkileri mutlaka olacaktır.Bu nedenle takibi kesinleştirmeden ödeme emri ile birlikte yakalama şerhi işlemi usulsüz diye düşünüyorum.Banka takipleri ile ilgilenen meslektaşlar bu konuda ne düşünuyor acaba ?