Mesajı Okuyun
Old 17-05-2007, 22:28   #10
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Yanınızda sigortalı olarak çalıştırdığınız katibin yeterliliğine inandığınızda bağlı bulunduğunuz baroya başvurarak kendisine katiplik belgesi verilmesini talep ediyorsunuz. Bu verilen belgeyle yapılacak işler tamamen sınırlı. Kesinlikle Avukat gibi hareket edemiyorlar.Sayın Konyalı'nın belirttiği gibi fotokopi almak, ara kararları yerine getirmek, hacze gitmek gibi. Katip her ne kadar hazirun sıfatıyla haciz tutanağına imza atsa da yetkileri sonsuz değil. Haciz talebinde belirtilmeyen işlemler için Avukatın onayı gerekli. Bence katiplik kurumu işlerimizin daha sağlıklı ve çabuk yürümesi açısından bizler için gerekli. Yanılıyor olabilirim ama galiba Almanya'da idi Hukuk Fakülteleri gibi Avukat katibi yetiştiren Katip Yüksek Okulları var ve oldukça sıkı bir eğitimden geçiriliyorlar.

Bugüne kadar katiplik belgesi aldığım yardımcılarım oldu. Hiçbirinin yanlışını görmedim. Yardımcılar açısından da durumları resmileştiği için,görevlerini daha ciddiye alıyorlar. Ayrıca yaptıkları işlemlerden dolayı Avukata karşı birebir sorumlular.

Sayın Harmeder; size katılıyorum, yalnız bir farkla. Takipçi olmayı bırakın stajında sekreterlik yapan, temizlik, çay işine bakan meslektaşlarımız dahi vardır. Ayrıca takipçilik yanında temizliği ve çay yapmayı öğrenmek de ilerde işimize yaramaz mı? Bu tür işlerin stajyere zorunlu kılınmasını onaylamıyorum yanlış anlaşılmasın.Stajyerler yapmazsa Avukatlar kendilerinden talep edemezler.

Stajyerlerime şahsi işimi dahi kesinlikle yaptırmadım ki büronun temizliğini yaptırayım. Stajyerlerime yaptığım en büyük kötülük dosyayı önüne koyarak konuyu araştırmasını ve bir dilekçe yazmasını istemek oldu.

Saygılar.