Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 23:59   #9
eser_29

Suat bey benim;

04.12.2007'de sözleşme imzalanıyor. 1 yıllık
04.12.2008'de sözleşme süresi sona eriyor normalde fakat zımen uzatılıyor kiracı evde oturmaya devam ederek ev sahibi de bir şey demeyerek.
04.12.2009'da kriacı evi boşaltıyor. boşaltmadan en az 15 gün evvel evi boşaltacağını ev sahibini bildiriyor.

Yani ev sahibi sözleşmeyi yapar iken ve kiracı evi kiralarken 1 senelik olduğunu bilmiyorlar mı ? Normal süresinde kriacı evi boşaltsa 04.12.2008'de mevsim kış olmayacak mı ? Dolayısı ile burada bana müvekkiliniz kiralayan olsa ne derdiniz demenizi anlayamadım.( Hemen atlardım hem depozito hem kalan aylıkları falan icra yolu ile isteyerek vekalet ücretimi artırırdım )
Ayrıca kira sözleşmesi bitmeden çıktı derken neyi kastediyorsunuz. Kira sözleşmesi 1 yıllık. Taraflar bununla yetinmemiş 1 yıl daha uzamış ve bu son 1 yılın bitmesine müteakip ev tahliye edilmiş. Bu kira sözleşmesi ne zaman sona eriyor

Evin demirbaşına zarar verdi mi, boyayı yaptırmadı mı vs sormaktan öte niye kışın tahliye etti diyemem değil mi.

Sayın Admin; diyelim ki kiracı kirayı bankadan yatırdı. Ve kira kontratı imzalanırken 12 adet her bir kira ayının ücretini garanti altına almak için kiralayan kiracıdan senet aldı ve kira yattıkça geri verdi. Yani kriaların yattığı yazılı olarak ispat ediliebliyor. Peki bu durumda mahkeme salt ev sahibinin; kiracının evi boşaltmadan 15 gün evvel tahliye edeceğini bildirdiğini "inkar" etmesine mi bakacak ? Yani hukuken ve mantıken evin sırf sözleşme sonu kışa denk geldi ve kışın boşaltıldı denilerek 2 ay boş kalması kiracıya mı yükleniyor...? Yani vatandaş sözleşme serbestisi ilkesi gereği istediği tarihte yapmış ve buna göre sözleşme kışın bitiyorsa niye sıkıntı olsun ?

Ayrıca sormak istediğim velev ki bizim icra takibine ev sahibi itiraz edecek ve iş mahkemeye taşınacak. Burada teslim-tesellüm belgesi düzenlenmedi diye evi kiracı harap-bitap teslim etti denilerek iddiada bulunulması halinde biz kiracı tarafı olarak bunun aksini ispatla mükellef miyiz ? Bu gibi itiraz noktalarına karşılık neler yapabiliriz ? Sadece alternatif itiraz noktalarını ve onlara karşı savunmaları merak ediyorum.