Mesajı Okuyun
Old 25-07-2009, 16:44   #11
Academic

"...bir pedofil kendi kendine durmaz ve normalleşmez. Çünkü davranışının sorumluluğunu almaz ve zarar verecek herhangi bir şey yaptığını inkar eder. Yakalanana dek istismara devam eder...."

Şimdi, yetişkinlere yönelik cinsel suçlar konusunda elbette daha az önemli olduğunu düşünmüyoruz ancak bu eylemin çocuklara yönelik olarak yapılması durumunda yani pedofili hastalarının eylemlerini sadece ceza vererek durduramayacağımız da açıktır ve mutlak surette tedavi edilmesi, tedavi edilmeden tekrar topluma salıverilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Şunu da ekleyelim her çocuk istismarcısı da pedofil demek değildir.

İnsanlık onuruna uygun ceza vermek demek mağdur ya da potansiyel mağdurların insan haklarını yok saymak anlamına gelmiyor. O zaman ceza sisteminin yeniden gözden geçirilerek ceza takdirinde hapis cezasının yanında aynı zamanda tedavi edilmesi konusunda da gereken önlemlerin alınması da gerekmektedir.

Benim görüşüm bunun cezanın kısas ya da recm gibi algılanmasından öte suça farklı bir bakışla bakılması ve tedavi edilmesi gereken unsurlar taşıyan durumların farklı bir şekilde değerlendirilmesidir.

Hırsızlık yapanın elini kesmeyeceğiz elbette. Ama kleptoman ise tedavi edilmesini zorunlu hale getirerek karara bağlayabiliriz. Pedofili hastası çocuk tecavüzcüsüne de bu anlamda tedavi edilme ya da tedavisi yok ise toplumu korumak adına iğdiş edilmeyi daha önce de belirttiğim gibi seçenek halinde sunarak yapılmasını açıkçası çok katı bir yaklaşım olarak görmüyorum.

Suça verilen cezanın caydırıcılığı ile kişinin ceza olarak zaten bir daha bu suçu işleyemeyecek duruma getirilmesi çok dengeli ve adaletli görünmese de tecavüz suçlarının kısa ve uzun dönemli etkilerinin oldukça ciddi olduğu hesaba katıldığında bu noktada bireyin hakları ile toplumun korunması arasında bir tercih yapmak zorundaymışız gibi geliyor..

Saygılar..