Mesajı Okuyun
Old 15-03-2008, 17:46   #1
Mr Black

Varsayılan haciz ihbarnamesine karşı açılan menfi tespit davası

Merhabalar, soracağım konu haciz ihbarnamesine karşı 3. şahıs tarafından açılan menfi tespit davası ile ilgilidir. Müvekkil firmanın alacağının tahsili için borçluya karşı iki ayrı takip dosyasından farklı tarihlerde icra takibi başlattık. Sırasıyla bu dosyalardan borçlunun hakedişlerinin haczi için 3. şahıs idareye haciz ihbarnamesi gönderdik. Bu dosyalardan birine itiraz edildi, fakat diğerine süresinde itiraz edilmediğinden dolayı 2. haciz ihbarnamesi gönderdik. Daha sonra, idare tarafından bu 2. haciz ihbarnamesine de itiraz edilme şansı varken, tarafımıza menfi tespit davası açıldı. Bu davada, 3. şahıs yüzde kırk tazminat ve yargılama gideri talebinde de bulunuyor. Buna gerekçe olarak da, kötü niyetli olduğuğumuzu söylüyor. Şöyle ki; bizim bir dosyamıza itiraz ederken, diğer dosya numarasının da zikredildiğini ve bu nedenle de bilinçli yaptığımız söylüyorlar. (Bu arada her iki icra dosyası da aynı dairenin). Kanaatimce, bu dosyadan aleyhimize inkar tazminatı çıkmayacaktır. Ama, dava kabul edilip de borçlu olunmadığı tespit edilirse, yargılama giderleri açısından tereddütüm oldu. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse sevinirim. Ayrıca, dava maktu harç üzerinden açılmış, vekalet ücreti de maktu olmalıdır, diye düşünüyorum. Bu konuda da net bilgi sahibi olanlardan Cevaplarını bekliyorum.