Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 12:17   #4
oguzhand0

Sayın ahmetsacit ilgilendiğiniz ve mesaj attığınız için teşekkürler.Ancak ben dediğim gibi sizlerin düşünce, yorum ve takdirlerinizi beklemiştim.Ancak şu da olabilir ki; insan psikolojisinde vardır; kişi kendine yakın düşünceyi tanıtır.

Ben bu yazıyı sizijn görüşünüz kabul ederek size bir kaç soru sormak istiyorum.

1-Yorumun tamamında bir haklılık var yani yapılan anayasa tefsiri doğru.Ancak belli ki bu konu biraz da yoruma dayalı bir konu.Bundan dolayı biraz araştırırsak ortaya şu çıkıyor.Hiç bir kanunda yazmıyor ki; toplantı yeter sayısı, karar yeter sayısından az olsun.Ayrıca bu işin doğası gereğince de bu gerekmez mi?

2-Anayasa 102'ye 101 ile atıf yapılmasını buyuran İçtüzük sizce neden madde 96 ya atıfta bulunmamıştır. Bakınız;

Alıntı:

Cumhurbaşkanı seçimi
MADDE 121. – Cumhurbaşkanı, Anayasanın 101 inci maddesinde yazılı nitelikleri taşıyan adaylar arasından, Anayasanın 102 nci maddesi hükümlerine göre seçilir.

Cumhurbaşkanı seçiminin sonucu, yeni Cumhurbaşkanına, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanının ve birleşimde görevli Başkanlık Divanı üyelerinin imzaladıkları bir tutanakla bildirilir.
Cumhurbaşkanı seçimi tamamlanınca Başkan, yeni Cumhurbaşkanına seçildiğini bildirmek üzere oturumu kapatır.

Anayasamızda -İçtüzükte yazmasa dahi- Cumhurbaşkanının 101.maddedeki nitelikleri taşıyan adaylardan seçileceği belli.Ve bunun gibi 96. maddedeki bilgilerede atıf yapılabilirdi ancak yapılmıyor.Bunun sebebi sizce bu seçimde 96.maddeyi kullanmamanın akıl dışı olduğunu vurgulamak mı yoksa böylesine önemli bir konuda 96. maddedeki toplantı yeter sayısı yani 184 kişiyle yapılacak bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin meşuluğunu sorgulatmak mı?

Sizce de 184 kişiyle toplancak bir meclisin 367 karar yeter sayısına sahip bir oylamayı yapıp karar almasını öngörmek uygun mudur?

Ayrıca dikkat etmişsinizdir hiç bir siyasi parti ismi kullanmadım.Lütfen sizde yorumlarda bulunurken siyasi parti adı kullanmayın.Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı seçimi halkı direkt etkileyen bir olay olsa da işin siyasi yönü forumlarımızda uygulanan siyaset yasağıyla bağdaşıyor.

Ayrıca bir konuda eksik bilgili olduğum için bilginize danışıyorum.Cumhurbaşkanı seçimi parlemento kararları arasında yer alıyor ve hatırladığım kaarıyla beş tür parlamento kararı vardı.Cumhurbaşkanı seçimi Anaysa Mahkemesi'nin denetimine tabi midir?

Bu arada aklıma gelmişken; bu iddianın sahibi Sayın Sabih Kanadoğlu bu gece Ceviz Kabuğu programında bu iddiasını açıklayacak..

SAYGILARIMLA