Mesajı Okuyun
Old 25-02-2010, 15:18   #1
av.mehmet.ceyhun.civelek

Varsayılan Takibin Yenilenmesinden Sonra Ödeme Yapılması-Takibin Zamanaşımına Uğraması-İstirdat

Müvekkiller hakkında kambiyo senetlerine mahsus takip yapılıyor.Takip uzunca bir süre işlem yapılmadığı için düşüyor.Takibi yenileyen alacaklı hacze gidiyor ve müvekkil bunun üzerine ödeme yapıyor.Müvekkil bu olaydan sonra icra dosyasının uzunca bir süre takipsiz kaldıktan sonra yenilendiğini görerek "İcranın zamanaşımı nedeniyle geri bırakılmasına" karar verilimesi için dava açıyor ve davayı kazanıyor.Bunun üzerine alacaklı taraf takibin zamanaşımına uğramadığı iddiasıyla karşı alacak davası açmışsa da bu davayı kaybediyor.Sorum şu ;
müvekkilin yaptığı ödemenin üzerinden 1 yıldan fazla bir zaman geçmiştir.Ben İİK.72.maddesi gereği istirdat davası açmayı düsünüyorum ancak 1 yıllık hak düsürücü süre beni düsündürüyor.Çünkü bu sürenin ödemeden başlayacağı açıkça kanunda belirtilmiştir.Ancak kanunda "borçlu olmadığı bir parayı ödemek zorunda kalan" şeklinde bir ifade var.Buradan hareketle yukarıda açıkladığım davaların sonucundan itibaren bu süreyi işletebilirmiyim? zira bu davalar neticesinde borçluluk sıfatı ortadan kalkmış gözüküyor.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim