Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 09:32   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Değerli meslektaşlarım,
Konuyu biraz sadeleştirelim; ben diyorum ki,
(M), şu taşınmaz malımı sat diye (V)'ye bir vekaletname veriyor. (V), yanlış yaparsa, ve alıcı (Ü) de durumu bilen veya bilmesi gereken ! kişi ise Vekalet veren dava açarak, Ü adına kayıtlı gayrimenkulün tapusunu iptal ettirerek kendi adına tescilini sağlayabiliyor; buraya kadar tamam, amennâ.

Somut olayda ise (M), taşınmazımı sat diye vekaletname vermiyor. Benim adıma taşınmaz al diye vekaletname veriyor;
Parasını da vekile veya satıcıya ödüyor.
Vekil de vekalet akdi doğrultusunda tarlaların tamamını müvekkili adına alması gerekirken, yanlış yapıyor: bir kısmını müvekkili adına, kalanını da kendi annesi ( vekilin annesi) adına alıyor. Annenin de kötü niyetli olduğunu var sayalım.

ŞİMDİ, VEKİLİN VEKÂLETEN TAŞINMAZ SATTIĞI VE YANLIŞ YAPTIĞI DURUMLARDA TAPU İPTALİNE KARAR VERİMEKTE OLUP, VEKİLİN VEKALETEN TAŞINMAZ MAL ALDIĞI DURUMLARDA DA BU KURAL UYGULANIYOR MU ?
Benim, her hangi bir Yargıtay Kararları Proğramım bulunmamaktadır.Ulaşmam zordur. Tekrar saygılarımla.

Muvazaanın tarafı olan kişilerin alıcı veya satıcı olmasının işlemin muvazaalı olması noktasında bir farkı yok. Bu itibarla Alıcı adına vekaleten hareket eden şahsın satıcı ile muvazaalı (danışıklı) işlem yapması da mümkündür.