Mesajı Okuyun
Old 19-01-2007, 20:28   #8
Aziz Kurtuluş

Değişik ve ilginç bir konu ; hukukçu değilim ancak, daha aktif, daha faydalı bir duruma getirilebilir düşüncesindeyim,

Aslında duruşmalarda Sn.Avukatlar pek fazla konuşmuyorlar, duruşmayı takip ediyorlar, gerektiği anda hukuki ve farsça kelimeler kullanarak gidişatı konrtolleri altında tutmaya, avantaj sağlamaya çalışıyorlar, hazırladıkları belgeyi sunuyorlar,.. genelde Hakimler konuşuyorlar , sevk, idare ve yönetim yetkisi onlarda olduğu için böyle oılabilir.

Halkımızın eğitim durumu, yaşlılık halleri, okuma yazma olmayanların mevcudiyeti, işleri yoğun olanın, sağlık problemleri olanların, vekaletiyle, yetki verdikleri konunun uzmanı olarak gördükleri ve/veya biz bundan anlamayız, hata yaparız düşüncesiyle güvendikler, güvenmek zorunda kaldıkları,

demokrasinin gereği, hukukun gerteği olarak sistemin ayrılmaz parçalarından olan bir meslek olarak düşünüyorum..

Avukatlık mesleğinin olmadığı bir ortam düşünürsek, herkes kendi davasında kendi savunmasını bir yere kadar yapabilir, nerede durulacagını, nerde konuşulacagını, nerede susulacagını bilebilmesi olanaksız.

Ben bir davada yargılanıyorum, avukatım olmadan duruşmalara giriyorum, ama, internet sayesinde bilgiye ulaşma imkanlarını kullanabiliyorum, kendimi eğitebiliyorum,
Davacı taraf Avukatla temsil ediliyor, birkez duruşmaya gelen davacı taraf adına vekilleri her duruşmaya katılıyorlar.

Ben bu durumda dahi bu mücadeleyi kaxzanacağım,

Bence Avukatlık gerekli bir unsur.

Saygılarımla,