Mesajı Okuyun
Old 20-03-2003, 16:27   #1
muratozsa

Kitap Somut Olarak Kredi Kartları Konusu!

Herkese selamlar,
Ben 14.03.2003 tarihinde yayımlanan sözde(!) Tüketiciyi Koruma Kanunu'nda değişiklikler yapan kanunun kredi kartlarıyla ilgili kısmında biraz daha somut birşeyler sormak istiyorum.
Teoride ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. 1 ay içerisinde bankaya başvuracağız, %50 faizle yeniden hesaplanmasını isteyeceğiz, taksit isteyeceğiz vb.
Ancak uygulamada bütün bunları nasıl yapmamız daha uygun olur sizce?
1) Mesela bankaya başvuruyu, noterden ihtarname olarak ve hem bankaya hem de takibi yapan avukatlara göndermek uygun mudur?
2) Yeniden hesaplama yapılırken bankanın B.K. 84 uygulama imkanı var mıdır?
3) Örneğin somut olayda benim müvekkilime bankanın ihtarnamesi tebliğ edilememiş. Bu durumda temerrüt tarihini neye göre belirleyeceğim?
4) Banka bu ihtarnameyi düzenlerken, ihtarname tarihine kadar temerrüt faizi işletmiş. Bu durumda asıl alacağı neye göre belirleyeceğim?
5) 12 eşit taksitte ödemek istediğim taktirde, taksitleri icra dairesine mi, bankaya mı, yoksa takibi yapan avukatlara mı yapacağım?
6) Banka benim noterden gönderdiğim başvuruda, yapmış olduğum hesaplamayı kabul etmezse veya ben bankanın yaptığı hesaplamayı kabul etmezsem sorun nerede çözülecek?
Görüldüğü gibi kanun oldukça baştan savma ve birçok soruna gebe olarak çıkarıldı. Zaten bu kadar çok kişiyi ilgilendiren bir kanun maddesinin geçici maddede düzenlemesi bile, ne kadar baştan savma bir iş yapıldığının göstergesi bence.
Herkese şimdiden teşekkürler...
Av.Murat ÖZSARI