Mesajı Okuyun
Old 15-10-2012, 15:47   #3
Gemici

Sayın Konuk,
sorduklarınızda üzerinde durulması gereken birkaç problem söz konusu.
Problemlerin doğru çözümü için en başta gelen konu: Türkiye'de mi, Almanya'da mı yaşamak istiyorsunuz konusunda bir karar vermeniz olacak.
almanyaya 6 ay içinde giriş çıkış yapılması gerekiyor gidersem tutuklama veya sınırdışı edilirmiyim ifadenizden Almanya'da yaşamak istediğiniz sonucunu çıkarıyorum. Çıkardığım sonuç doğru ise bir an önce Almanya'ya dönüp işleriniz orada takip etmenizi tavsiye ederim.

1. söz konusu ettiğiniz: çocuğu almak için çocuk kaçırma davası açtı ifadesinden kocanızın sizi Türkiye'de şikayet ettiği sonucunu çıkarıyorum. Savcılık nasıl bir sonuca varır bilemiyeceğim ama benim düşünceme göre ortada bir 'çocuk kaçırma' olayı yok. Önemli olan boşanma davası ile birlikte çocuğun velayetinin size verilmesini talep etmeniz.
2. Aile birleşiminden dolayı aldığınız oturma müsaadesi iptal edilmez. Geçerli bir oturma müsaadeniz olduğu için de sınrı dışı edilme söz konusu olmaz.
3. Altı ayda giriş çıkış yapma belirli durumlarda oturma müsaadesinin geçerliliğini kaybetmesini önleyemez. Yabancılar yasasına göre, Almanyada oturma müsaadesi olan yabancı: tabiatı gereği geçici olmayan bir sebebten dolayı Almanya'yı terk ederse oturma müsaadesi geçerliliğini yitirir.
Bu ifadeden çıkabilecek sonuç: yabancılar dairesi 'ilk önce nufusa gidip ikametimi bildirdim' demenizden yola çıkarak diyebilir ki, 'siz Almanyayı temelli terk ettiniz, oturma müsaadeniz geçerliliğini yitirdi'. Kocanızın size kızıp Almanya'dan kaydınızı sildirme olanağını da buna eklersek durum karışabilir.

(Not: bu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın. Almanya'da kaydınız(Anmeldung) olduğu sürece çekinmenize gerek yok. Yabancılar dairesi zorluk çıkarsa bile, mahkeme kararı ile bu zorlukları aşabilirsiniz. Önemli olan bundan sonra zorluklarla karşılaşabileceğiniz konularda düşünmeden hareket etmemeniz. Almanyada ikamet etme koşulu ile, oturma müsaadesinin bitiminde uzatma olanağınız var)

En iyisi bir avukata danışmak ve hukuki yardım almak.

Saygılarımla