Mesajı Okuyun
Old 01-02-2008, 19:34   #8
Admin

Doğrusu ben ilanın reklam yasağına aykırı olduğu konusundaki görüşlere ilanı gördükten sonra katılamıyorum.

TDK sözlüğüne göre reklam "Bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol" olarak tanımlanıyor. Bana sorarsanız bu tanım "şey"in kim/ne olduğunun açıkça anlaşılır olmasını da gerekli kılıyor. Okuyanın neyin tanıtımın yapıldığını anlayamadığı bir metni reklam olarak görmek bence pek bir güç.

İlanda firma ismi verilmiş değil. Ve ima yollu bir gönderme de yok. Bir diğer deyişle ilanı okuduğunuz zaman neyin (hangi firmanın) reklamının yapıldığını da anlamak mümkün değil.

Peki o zaman bu nasıl reklam?

Bu teorim reklamı şikayet etmeyi düşündüğünüz zaman da bence kendini doğruluyor. Ortada Firma/Avukat ismi olmadığından şikayet edilecek bir kişi de yok. Bilindiği üzere avukatların reklam yasağı mesleki bir iç disiplin kuralı olmaktan ibarettir ve bu anlamda gerek uygulaması, gerekse yaptırımı da sadece meslektaşlara karşı olabilir. Peki ortada reklamı yapılan bir avukat ismi yokken, hangi yaptırımı kime karşı ve nasıl uygulayacaksınız?