Mesajı Okuyun
Old 22-12-2011, 11:20   #13
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Bence teşebbüs söz konusu değildir. Zira "hakimiyetten çıkarma" eyleminde (A)'nın da iştirak iradesi vardır.

Bir kuyumcuya gizlice girsem kasayı açsam altınları çıkarsam sonra arkadaşımı arayıp altınları aldırsam sizce hangi suçu işlemiş olurum ? Konut dokunulmazlığını ihlal+hırsızlığa teşebbüs mü? Yoksa iştirak halinde nitelikli hırsızlık mı?

Benzer örneği ben de bir arkadaşımla tartışırken evden televizyonu dairenin kapısında bekleyen arkadaşa versem şeklinde vermiştim

Olayın bütününe bakmak lazım ve somut olaya göre değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Olayda taraf vekili olarak değil de olayı sızın gıbı degerlendiren biri rolünde olmak istediğimi belirterekten; [Ayrıca A bekçi değildir. B gibi daha önce kamyonetiyle hurdacılık yapmış ama olay yeri şantiyede kamyon şöförü olan taşeron firma işçisidir.Hurda piyasasını bildiği için bakır kabloların ederini de bilmektedir. Telekom açıklamasına göre kesilen kabloların rayiç değeri 3 bin TL civarıdır, kabloların satıldığına dair bir delil yok bulunamadı. B satamadığı için boş bir araziye attığını söylüyor]

Olayın bütün haline bakabilmek için parçalasak?
Mesela
1- Sadece A'nın kablo kesmesi (kablo kesildi kesildiği yerde bırakıldı)

2-A kabloyu kesti ve B'nin gelişini bekledi B gelince ikisi beraber B'nin kamyonetine yüklediler.

3- *Farazi* A kabloları kestıkten sonra B gelene kadar görünmemesi için kabloları kenara bir yere çekti B geldi ve B'nin kamyonetine yüklediler.

*** Bunlardan ayrı şu soruyu da sormak istiyorum aslında olayın can alıcı sorusunun da bu olduğunu düşünüyorum;

Hırsızlık fiili ne zaman tamamlanmıştır?
a-kablo kesilince
b-A'nın *farazi* kabloları kenara çekmesi ile
c-A ve B'nin kabloları kamyonete yüklemesi ile
d-Kabloların B'nin aracında olay yerini terketmesi ile