Mesajı Okuyun
Old 18-12-2006, 10:44   #6
Av.Duygu Keleş

CMUK tasarı gündeme geldiğinden durumun bu boyutlara gelebileceği öngörülmemiş miydi acaba?Açıkcası her isteyene ve 5 yıldan fazla ceza alana müdafii tayin edilmesi şartı getirildiğinde ben en azından ödemelerin 3 yıl kadar sorunsuz yapılacapını daha sonra insanların gözü açılacağı ve kendilerine vekil tayin etmek yerine müdafii yoluna başvuracağını tahmin etmiştim.Ama yanılmışım.Ödemelerde aksaklık 1 yıl içinde kendini gösterdi.
Bağlı bulunduğum baroda ödeme geldiğinde keyfi uygulamalar yapılarak ücretlerin yarısının verildiğine,bazı avukatlara ücretleri verilip bazı avukatların bir sonraki ödemeye bırakıldığına maalesef şahit oldum.Hatta müdafii talebinde bazı kişilerin gelir beyanlarının benim kazandığımdan çok daha fazla gelirleri olduğuna şahit oldum.
Rücu müessesesi var ve müdafii baroya verdiği dilekçede kişiye rücu edilip edilemeyeceğihususunu belirtmiş olsa da ben henüz rücu edilen bir kişiyi maalesef görmedim.
CMUK ödemeleri yanı sıra ileriki vaadede müdafii tayininin avukatlık mesleğini,hele hele mesleğe yeni atılan genç avukatları bitireceği kanaatindeyim.Kişiler kendilerince fahiş buldukları avukatlık ücretlerini ödemekten kaçınıp müdafii tayini talep edecekler ve meslekte tanınmış bir kaç avukat haricinde kalan meslektaşlar ödemesi dahi yapılmayan CMK gelirleri ile hayatlarını idama ettirmeye çalışacaklardır.
Bu konuda yeniden düzenlemeye gidilmesi ve mağduriyetimizin ivedilikle giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla....