Mesajı Okuyun
Old 12-08-2009, 17:36   #49
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Hakimlikte yaş için üst limit var(65 yaş), lakin alt limit yok. Bence alt limit de olmalı. Yani ilkokula erken başlamış ve ilkolu 4 yılda bitirmiş, hiç sene kaybetmemiş bir kişi 19-20 yaşında hakim olabilir. Sizce hakimlik için genç bir yaş değil mi?

Hakimlik mesleği, toplumun ortalama bireyleri gibi düşünebilmeyi, memleketin muhtelif yerlerindeki halkın yaşayışını, inançlarını, örf ve adetletini bilmeyi gerektirir. Bunun sebeplerle "yaş" ve "tecrubeyi" yabana atmamak gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca Her hakimin belirli bir süre avukatlık yapmış olmasının da zorunluluk olarak getirilmesi taraftarıyım.

40 yaşına gelmiş iyi bir avukatın hakimlik yapmasında ne şüphe vardır anlamış değilim, böyle bir durum olabilse, bu o avukat meslektaş için onur, memleket içinse bir şans olurdu bence.

Saygılarımla,

Sayın Adli Tıp;

Mesajınız çok uzun olduğu için yalnızca katıldığım ve altını çizmek istediğim kısımlarını alıntıladım, affınıza sığınarak .

Mesajları baştan sona doğru okurken kendi kendime "Arkadaşlar, bir sınırlama gerekiyorsa bunun bir alt-sınır olması gerekir, en az 30 yaşında olanların sınava Hakimlik ve Savcılık yapabilmesi gerekir." diye düşünürken, düşüncelerime tercüman olan yazınızla karşılaştım.

Saygılar...