Mesajı Okuyun
Old 07-12-2007, 15:39   #45
mehri

Merhabalar
Bence yaş sınırlaması kaldırılmalı. Hakimler emekli olduktan sonra avukatlık yapabiliyorlarsa avukatlar da istedikleri zaman hakimlik yapma hakkına sahip olmalıdırlar. Ayrıca uzun süre avukatlık yapmış birinin hakimlik mesleğini sürdürürken avukatlara günümüzdeki gibi yabancılaşmayacağına, mesleğin sorunlarından haberdar olarak yaklaşımının değişeceğine ve avukatların amiri gibi davranmayacağına inanıyorum. Tam hatırlayamıyorum ama yabancı bir ülkede avukatlık yapmayanlar hakimliğe alınamıyor diye duymuştum. Böylece gerçekten hakimlerle aynı okuldan mı mezun oluyoruz, hangi aşamada birbirimizden bu kadar kopuyoruz sorularını kendimize sormaktan da vazgeçmiş olacağız. Yaşı 45 olan birinin hakimlik yapmasının ne gibi bir sakıncası olabilir. Ben 32 yaşında hukuğu bitirdim. Basında yaşlı olmasına rağmen üniversite okuyanlar alkışlanırken uygulamada meslek seçme haklarından yoksun bırakılmasını doğru bulmuyorum. Hakimler staja başladıkları andan itibaren maddi anlamda kaygıdan kurtuluyorlar. Benim gibi yeni avukatlar para kaygısıyla mesleklerinde kendilerini yetiştirmenin yanında birçok psikolojik sorunla karşılaşıyorlar. Onların bizi bizimde onları anlamamız için yaş sınırı kaldırılmalı ve herkes hangi mesleği seviyorsa o alanda çalışmalıdır.