Mesajı Okuyun
Old 07-12-2006, 16:42   #1
nigartp

Mesaj Atatürk'e hakarete 1 yıl hapis

Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Milli Eğitim Müfettişi Etem Gürsu’ya 1 yıl hapis cezası verildi. Gürsu’nun cezası ertelendi, ancak 1 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verildi.

İlköğretim Müfettişi Etem Gürsu, geçen yıl bir seminerde, “Öğretmenler yıllardır derslerde Atatürk’ün herkesi kurtardığını anlatıyor. Sizin yere göğe sığdıramadığınız Atatürk beni kurtarmadı. Ben 55 yaşındayım. Ben doğmadan 20 yıl önce ölen birisi beni nasıl kurtarır?” dediği gerekçesiyle yargılandı.

Eğitim-İş Sendikası’nın suç duyurusu üzerine açılan davada Atatürk’e hakaret suçlamasıyla yargılanan Etem Gürsu, Atatürk ve o’nun manevi şahsiyetine hakaret suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme heyeti Gürsu’nun mahkemedeki iyi halini gözönüne alarak cezasını 10 aya indirdi.
Müfettiş Gürsu’nun cezası ertelenirken 1 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri 6 ay önce yaptıkları incelemede, müfettiş Gürsu hakkında disiplin ve idari yönden işlem yapılmasına gerek olmadığı karar vermişti.http://www.ntvmsnbc.com/news/393265.asp