Mesajı Okuyun
Old 17-04-2018, 19:39   #1
because I am him

İnceleme İşe İade Davası-Boşta Geçen Süreler İçin Ödenecek Ücret

Sayın meslektaşlarım,

Vakit ayırıp cevap yazabilen üstadlara çok teşekkür ederim.

İşe iade dava dilekçesi Müvekkil Şirket'e tebliğ edildiğinde, henüz davaya cevap vermeden, samimi bir şekilde işçiyi işe davet ettik, cevap dilekçemizle de davayı kabul ettik. İşçi ise dava sonucunu bekleyeceği şeklinde cevap verdi, mahkeme de davayı kabul etti ve boşta geçen süreler için en çok 4 aya kadar ücret ve diğer hakların tahsili şeklinde hüküm tesis etti.

İşçi, Müvekkil Şirket'te işten çıktıktan hemen sonra, farklı bir Şirket'te çalışmaya başlamış. Farklı bir işyerinde çalışılmasının, boşta geçen süreler için ücret takdirine mani olmadığını biliyorum.

İşçi davetimizi kabul edip işe başlasaydı, ben kalan 3 ay için işçiye ücret ödemek zorunda kalmayacaktım. İşçi bu durumda, ilk bir aylık süre dışında, kalan 3 aylık süre için, hem yeni işyerinden, hem de Müvekkil Şirket'ten ücret almış olacak. İşin daha da ilginç tarafı, işe gerçekten geri dönmesi istenen tüm işçiler, işe iade davası açtıktan sonra, davete icabet etmeyip evinde otursa dahi, ücret ödemesi yapmak gerekiyor şeklinde bir anlam çıkarıyorum.

Konuyla ilgili bir karar ne yazık ki bulamadım. Tecrübesi olan, benzer bir olayla ilgili Yargıtay kararı olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Saygı ve selamlarımla,
AA