Mesajı Okuyun
Old 17-10-2011, 19:18   #18
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan aslı2754
arkadaşlar cevapları inceledim fakat herbi cevap farklı.Benim sorumda benzer işe iade davasını kazandım her iki taraf vekilide duruşmaya katıldı kararda tefhim ve tebliğden itibaren 8 gün diyor.Ben şimdi kararı tekrar tebliğe çıkarıp 8 gün geçmesini beklememmi gerekiyor kesinleşme için yoksa tefhimden itibaren 8 gün sonra kesinleşme şerhi alarak başvuru yapabilirmiyim?

Üstadım kararın kesinleşmesi farklı bir husustur, işverene başvuru ayrı bir husus. Karar tarafların yüzüne karşı verilmişse temyiz edilmediği takdirde 8 gün geçmekle kesinleşir. Ancak dediğim gibi, kararın kesinleşmesi kanunun lafzı gereği " kesinleşmiş kararın tebliğ " edildiği anlamına gelmemektedir. Muhabere yolu ile karar 8. gün temyiz edilmişse, dosyaya girmesi nerede ise başvuru süresi bitim tarihini bulmaktadır. Kısaca kararın tefhiminden sonra 8 günden fazla, makul bir süre (ben tefhim edilen karar tarihinden itibaren ortalama 1 ay sonra başvuruyorum) geçtikten sonra kaleme başvurunuzu yaparsınız, kesinleşme şerhinizi alır, şerhin alındığı günden itibaren 10 iş günü içinde de başvurunuzu yapabileceğinizi düşünüyor ve savunuyorum