Mesajı Okuyun
Old 20-08-2019, 09:38   #5
Atahun

Alıntı:
Yazan av.mustafayurukcu
Merhaba,

Müvekkil işçi, inşaat işleriyle ilgilenen bir işyerinde çalışırken işveren; “şu hurdaları sat pisliği kalksın diyor” müvekkilde satıyor.
Daha sonra işveren hırsızlıktan dolayı işçiyi işten çıkartıyor ve suç duyurusunda bulunuyor.

Keşif yapıldı, malzemelerin değeri 200 tl olduğu tespit edildi ancak malzemelerin kullanılmaz malzeme olduğu rapor altına alındı akabinde malzemeler işverene iade edildi.

1) Uzun yıllar aynı işyerinde çalışan işçinin hırsızlık yapmasının hayatın olağan akışına uygun düşmeyeceği ya da beklenmedik bir hareket olduğuna dair karar gören oldu mu?

2) Malzemelerin değerinin az olması ve işverene iade edilmiş olması Tck. 145 haricinde beraat gerektirmez mi?

Mustafa bey;

İşçinin, hurdalardan elde ettiği parayı ne yaptığı konusunda bir açıklaması var mı? Mesela, muhasebeye veya ilgili birime makbuz/belge karşılığı teslim etmiş mi? Veya işverene elden mi vermiş? Yoksa kendisinde mi kalmış? Kalmış ise, işverenin bu konuda verdiği bir talimat var mı? Eğer, bu hurdalardan bir gelir elde edilmeden/bir menfaat sağlanmadan elden çıkarma söz konusu ise ancak o zaman haksız bir fesihten söz edilebilir diye düşünüyorum. Aksi takdirde, Sayın Ekici'nin de belirttiği gibi, İşveren-İşçi arasındaki güven ilişkisinin zedelendiği kanaatindeyim.

Bence bu soruların da cevaplanması gerekir.

Ayrıca; Sayın Engin EKİCİ' nin değerli yorumları için ben de kendisine teşekkür ediyorum.