Mesajı Okuyun
Old 05-08-2019, 14:24   #1
Seçil Eda Gümüş

İnceleme Kooperatifler ve Yönetim Planları

Merhabalar,

Bir süredir araştırmakta olduğum ancak bir türlü içinden çıkamadığım bir sorunumu paylaşarak bir çözüm bulma umudundayım.

Müvekkilim olan bir yapı kooperatifi, taşınmaz maliklerinin birinden aidat toplamakta zorluk çekmektedir. Bu şahıs taşınmazı eski malikinden alırken Kooperatif ile ortaklığa ilişkin bir işlem yapmamıştır. Yani Kooperatif ortağı değildir. Bu sebeple de kooperatife herhangi bir bedel ödemeyi kabul etmemektedir. Ancak Kooperatifin su-elektrik-yol ve benzeri altyapısının yanı sıra bahçıvan, havuz gibi hizmetlerini de kullanmaya devam etmektedir.

Müvekkil kooperatif birden fazla parsel üzerine kurulmuştur. Ve bu sorunlu taşınmazın olduğu parselde de 24 bağımsız bölümün 13 tanesi Kooperatife ait görülmektedir. Ve bu 13 bağımsız bölüm kat mülkiyetine geçmiştir.

Şahıs aleyhinde aidat ve su borcuna ilişkin icra takibi başlattım ancak şahıs bu takibe itiraz etti.

Sorum şu;

Bu üyeden aidatları Kooperatif kanununa istinaden isteyebilir miyim?

Şayet isteyemez isem altyapı kullanımına ilişkin toplu bir para isteyebilir miyim?

Tapuda şerh edilmiş Yönetim Planınına istinaden ortak giderlere katılma yükümlülüğü olduğu beyanıyla isteyebilir miyim?

Şimdiden çok teşekkürler.