Mesajı Okuyun
Old 03-06-2005, 17:05   #4
nejan

Arkadaşlar,
sorduğum konudaki karar davalı tarafça karar düzeltme talebiyle yargıtaya yollanmıştı, karar düzeltme sınırının altında olduğundan reddini bekliyordum ancak böyle olmadı.
İlgili daire, süresi içinde karar düzeltme talebinde bulunulduğunu belirter genel cümleler ile kararın incelemeye alındığını belirtmiş. Sonuç; onama kararının yerinde olduğundan karar düzeltme talebinin reddine... 25.03.2005

Sayın akpunarın eklediği kararda "temyiz ya da karar düzeltme istemi hangi karara yönelik ise, o kararın tarihinde yürürlükte bulunan Kanun hükmü esas alınmalıdır.
Somut olayda, temyiz istemi Yerel Mahkemenin 13.10.2004 günlü direnme kararına yöneliktir. Söz konusu tarihte, 5219 sayılı Kanun'un temyiz sınırını bir milyar TL. olarak değiştiren hükmü yürürlükte bulunduğuna ve eldeki davanın müddeabbihi bu sınırın altında olduğuna göre, direnme kararı kesin olup, temyizi mümkün değildir." denmiş
bu durumda benim dosyamda karardüzeltme talebi yargıtayın onama kararına karşı yapıldığına göre ve o tarihte kara düzeltme sınırı 6 milyarken dava değeri 4 milyar olan bir karar düzeltme talebine neden red kararı verilmedi, dosya incelemeye alındı?
Sayın Akpunar'ın belirttiği karar 23.02.2005 tarihli benim kararımın tarihi ise 25.03.2005 bu nasıl çelişki!! Yanılıyormuyum?

Av.Nejan