Mesajı Okuyun
Old 26-07-2013, 21:44   #17
zedo

Varsayılan Sayın nilgünk

İmkanın varsa avukatlıktan başka bir işle meşgul ol derim dört yıllık tecrübemle ve gördüklerimle neden mi?
Avukatlıkta nasıl çalışırsan çalış emeğinin karşılığını alabileceğini sanmıyorum (rahat iş alabileceğin ekonomik durumu iyi sosyal çevren varsa hariç) çünkü;
1)Avukatlıkta sayı çok arttığından iş vermeye gelen vatandaş şöyle konuşmaya başlıyor: Benim başka bir avukatım var ama bir de size sorayım.......(Yani avukatı avukata kontrol ettirmeye çalışıyorlar vatandaş avukatı bol buldu ya ondan)
2)Sayının çok olduğunu bilen şirketlerin bir kısmı da bir iş vermeye niyetlendiğinde hakları kısıtlama gayretinde bu kısıtlama kapsamını burada suç işlememek için yüzeysel geçiyorum detaya girersem kanuna aykırılıklar oluşabilir.(Halkımızın pazarlık yapma özelliğini bilirsiniz)
3)Böyle bir ortamda kurumların da bir şekilde farklı olabileceğini sanmıyorum(şahsi fikrimdir özür dileyerek) ufak tefek sapmalarla paralel düşüncede olacağı kanaatindeyim.
Son zamanlarda çıkan kanunlarla veraset ilamı alınmasından tutun da, kamulaştırmasız el atma davaları, AAÜT'da yapılan değişikliklerle avukatın gelirleri ya indirime tabi oldu ya da gelir elde etme zorlaştırıldı(Son dönemlerde çıkarılan yasalara bakınız).
İşte burada çok özet olarak sunduğum sebeplerle çok fazla çalışıyorsunuz bu tempo ile ne kadar süre çalışabileceğinizi düşünüyorsunuz kanaatimce.
Sorumlular ve yetkililer de daha fazla gençlerin geleceği ile oynamamak için bu mesleğin meslek olarak kabul edilip edilmemesi konusunda karar verip okulları buna göre düzenlemeleri ve gençleri yönlendirmelerinin zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum. Anlattıklarım özetin özeti olup detayı yüz yüze veya telefonla anlatabilirim.
Yine özetle diyorum ki bence hakim ve/veya savcılık daha iyidir en azından sayıları sınırlı. Çok karamsar olduğu için özür dilerim bunlar tecrübelerim, gözlemlerim ve şahsi kanaatimdir başka meslektaşlardan da fikir almanızı öneririm. BAŞARILAR VE MUTLULUKLAR DİLERİM