Mesajı Okuyun
Old 23-08-2007, 23:21   #6
Av.Burhan FILIZÖZÜ

Sn.Av.Alper Fırat Depmeci,
Elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davanızın dayanağı TMK.m.644 ‘de düzenlenmiştir. Burada m.644/II –“Elbirliği mülkiyetinin devamını haklı kılacak bir itiraz ileri sürülmediği veya mirasçılardan biri belirlenen süre içinde paylaşma davası açmadığı takdirde, istem konusu mal üzerindeki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesine karar verilir.” Hükmünü taşımaktadır. Bence, kanun metni yoruma gerek bırakmayacak kadar gayet açık ve nettir.
Anlatımınızdan anladığım, sizin olayınızda da, mirasçı-taraflardan biri tarafından paylaşma davası (izale-i şuyu) açılması üzerine, hakim, davanızı ret etmiştir. Davanın reddinin doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak, davanın reddine karar verilmesini doğru bulmakla birlikte, davanızda aleyhinize olarak vekalet ücretine hükmedilmiş olmasını doğru olmadığını düşünüyorum. Zira, 13/12/2006 günlü ve 26375 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Avukatlık asgari Ücret tarifesinin” Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret
MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur
Gereğince, vekalet ücretinin sizin lehinize hükmedilmesi gerekeceğini düşünüyorum. Dava masrafının davalıya yükletilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer sorunuza ,
“Ancak verdiğiniz cevaptan sorumun yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.Benim talebim zaten mirasçılar arasındaki iştirak halindeki mülkiyetin ,paylı mülkiyete çevrilmesidir. Mahkeme davalının (karşı tarafın) talebine göre karar verdi.Ben izalei şuyu davaları ve satış bitmeden ortaklık nasıl giderilmiş olacak onu soruyorum.Eğer açtığı bu davaları davalı bitirmez ise paylı mülkiyete geçilmiş olacak mı? Açıkçası bu sorulara yanıt bulamadım..”

gelince;Üstadım, “Eğer açtığı bu davaları davalı bitirmez ise “ o zaman siz bitirebilirsiniz. Malum, izale-i şuyu davasında davayı takip bakımından davalının da davacı kadar hakkı bulunmaktadır. Zira, davacının feragatının davayı bitirmeye tek başına yeterli olmayacağı ender davalardan bir tanesidir izale-i şuyu davası. Saygılarımla.