Mesajı Okuyun
Old 13-08-2009, 11:09   #21
üye18721

Alıntı:
Yazan avferidun
"Savunma hakkı kutsaldır!" Bu konuda öyle sanıyorum ki; hepimiz aynı düşüncedeyiz. Ancak savunmanın bir meslektaşa karşı yapılması da savunmanın kutsallığını hiç mi etkilemiyor? Kaldı ki; sayın meslektaşımız şahsı savunup savunmamakta ne kadar serbestse konuya karşı eleştirilerini -eleştiri sınırları dahilinde- dile getiren de o kadar serbesttir.
Sayın meslektaşım; burada her şeyden önce "olması gereken" demokratik bir tartışma gerçekleştiriliyor.Herkes kendi fikrini beyan ediyor.Karşıt düşünen bir üyemizin diğer üyemizin fikrini eleştirmesi veya kendi fikrini zorla dikte ettirmesi gibi bir durum yok, olamaz da zaten.Örneğin ben Ceza hukukunda öğrendiğim temel bilgilere dayanarak diyorum ki;"Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar,kimse suçlu sayılamaz"
Bu kuramı Anayasa md.38/4 şu şekilde açıklamıştır :"suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz." Suçsuzluk karinesi veya Masumiyet karinesi. Suçlu olduğundan şüphelenilen birey bu durumda suçsuzluğunu kanıtlamak zorunda değildir, karşı taraf onun suçlu olduğunu kanıtlamakla yükümlüdür.