Mesajı Okuyun
Old 03-12-2012, 06:58   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar ; ben 3 yaşında iken babam ve annem boşanmışlar.Şu an 20 yaşında çalışan bir kızım.

benim velayetim babamda. Annemi eskiden görüyordum ama son senelerde hiç görmedim. 1 sene önce öldü.

Annem boşandıktan sonra kendi babası ve kardeşleri buna bakmamışlar , annemde kiraya çıkıp bir işe girmiş. Sonra bir işyeri açmaya kalkışmış. bankadan kendi adına 50.000 tl kredi çekmiş , bu kredi borçlarını ödeyemeden ölmüş. Tabi benim annemle ilgim kalmadığı için benim bunlardan haberim yok ve zaten ne yaptığıda beni ilgilendirmiyordu.

Bankaya borçları ödeyemeden ölmüş.

Bu borçlarını başka komşularda konuşurlarken duydum.
Ben annemin benimle alakası olmadığı ve velayetim babamda olduğu için reddi miras gibi şeyleride bilmiyordum ve öyle bir şeyde yapmadım.

Dediğim gibi annem boşandı ve velayetim babamda , son zamanlarda annemle bazı sorunlardan dolayı nerede yaşıyor ne yapıyor hiç görüşmüyorduk bile.

Banka bu borçlardan dolayı sen bunun kızıymışın velayetinin babanda olması , anne ile babanın boşanması bizi ilgilendirmez deyip bana babamla yıllar önce boşanmış ve kendi günahları ile sevapları ile kendi hayatını kurmuş annemim borçları için gelirmi ? 50.000 tl borçların ana parasını ve faizlerini bana yüklemeye kalkarlarmı ? bu borç olayını öğrendikten sonra araştırma gereği duydu yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın konuk,
En başta belirtelim; 18 yaşınızı doldurmuş olduğunuza göre, artık velayet sözkonusu değildir.
Annenizin başka çocuğu yoksa, tek mirasçısı sizsiniz. Mirasçılar borçlardan da sorumludur. Ancak mirası reddederlerse borçtan sorumlu olmazlar. Mirası red süresini (3 ay) kaçırmışsınız.
Bu durumda, annenizin miras kalan bir malvarlığı yok ise, mirasın borca batık olduğu ve reddedilmiş sayılması için dava açmanız gerekir. Bu dava için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneririm.