Mesajı Okuyun
Old 26-05-2010, 14:46   #1
Av. Çağla

Varsayılan boşanma davasında yurtdışında yaşayan davalının tebligatı kabul etmemesi

Bulgaristan'dan göçmeni olan müvekkilim, eşi ile Türkiye'ye geliyor ve 1-2 yıl Türkiye'de yaşayıp boşanmaya karar veriyorlar. Bulgaristan'da boşanan müvekkilim buradaki tenfiz davasında davalının Bulgaristandaki adresine tebligat gönderiliyor, davalı eşin bu gösterilen adreste oturmadığı gerekçesi ile tebligat iade ediliyor. Bulgaristan Belediye Nufus Daireleri tarafından bir araştırma yapılarak yeni bir adres bulunuyor ve bu adrese tekrar tebligat yapılıyor ancak adreste oturan davalı eşin annesi davalının orada oturmadığını söylerek tebligatı almıyor. bu adrese tebligat yaklaşık 3 kere gönderiliyor ve hep aynı cevap veriliyor. Bu arada davalı eş Bulgaristanda mevsimlik işçi statüsünde çalışmakta olup belli bir ikamet adresi bulunmamaktadır. Anlayacağınız bir türlü tebligatı gerçekleştiremediğimiz için dava yaklaşık 4 seneden beri sürmektedir. Bu durumda ne yapmamı öneirirsiniz? Bu arada davayı müracaata bırakıp ayrı bir dava olarak boşanma davası açmayı düşündüm, en azından davalı adresi bilinmiyor diye Mahkemeden adres araştırması yapılıp en sonunda ilanen tebligat yapılabilir diye düşündüm. Ancak müvekkilim davacı Türk vatandaş olup davalı Türk vatandaşlığına geçmediğinden bu yolun da çözümsüz olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim