Mesajı Okuyun
Old 23-05-2012, 11:32   #6
tiryakim

Olumlu Siyasi Partiler Kanunu 71.Madde

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sanırım açıklığa kavuşturulacak husus şu:

Partilerin il veya ilçe örgütlerinin tüzel kişiliği yoktur. Dolayısıyla il veya ilçe örgütlerinin husumet ehliyeti bulunmamaktadır.

Bu nedenle tebligat adresi partiyi temsil yetkisi olan organların bulunduğu genel merkez adresidir.

Saygılarımla

Üstadım bence yanılıyorsunuz....

Siyasi Partiler Kanunu 71. Madde

Mali sorumluluk:

Madde 71 - Siyasi partilerin yapacakları giderler, sözleşmeler ve girişecekleri yükümlülükler; genel merkezde parti tüzelkişiliği adına, illerde il yönetim kurulu adına ve ilçelerde ilçe yönetim kurulu adına yetkili kılınan kişi veya kurulca yapılır.

Siyasi partilerin il ve ilçelerdeki teşkilat kademeleri tarafından parti tüzelkişiliği adına sözleşme yapılmasına ve yükümlülük altına girilmesine ilişkin esaslar, merkez karar ve yönetim kurulunca tespit olunur. Bu esaslara aykırı olarak yahut siyasi partilerin tüzüklerine göre merkez karar ve yönetim kurulunca önceden yazılı yetki verilmediği veya sonradan bir kararla onaylanmadığı takdirde, partinin teşkilat kademelerinin yaptıkları sözleşme ve giriştikleri yükümlülüklerden dolayı, parti tüzelkişiliği hiçbir suretle sorumlu tutulamaz; merkez karar ve yönetim kurulu veya genel başkan veya parti tüzelkişiliği aleyhine takipte bulunulamaz. Bu takdirde sorumluluk, sözleşmeyi yapan veya yükümlülük altına giren kişi veya kişilere ait olur.

Bence bu tür dosyalarda bir tane talep açılıp sözleşmeyi siyasi parti adına kimin imzaladığının tespit edilmesi , o tespite binaen tahsilde tekerrür olmamak kaydı ile sözleşmeyi imzalayan kişiye takip yapılması gerekir diye düşünüyorum.