Mesajı Okuyun
Old 21-09-2012, 16:16   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Emin
CMK 150. Madde:
Zorunlu müdafilikle ilgili diğer hususlar, Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

İlgili yönetmelik 5.: Baro tarafından müdafiin görevlendireceğini düzenliyor.
Avukatlık Kanunun:
Madde 66 - Her avukat, bölgesi içinde sürekli olarak avukatlık edeceği yerin baro levhasına yazılmakla, yükümlüdür.

Aynı yönergenin :MESLEK İÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ
Madde 31 : CMK Siciline kayıt olmak isteyen avukatlar, uygulamada farkındalık, beceri, dayanışma, iletişim ve işbirliğinin sağlanması amacıyla Baronunun öngördüğü eğitim seminerine katılmak zorundadırlar. Meslek içi eğitim seminerine katılmak, CMK siciline kayıt olmanın ön koşuludur.

Peki baro kimleri nasıl görevlendireceğine, hangi sıraya uyacağına, nasıl karar verecektir? Kaldı ki bu husus baroların görevi olduğu CMK 150. maddeden anlaşılıyor. (İstanbul Barosundan bahsediyoruz 28.000 üyesi olan)

Ben hukuksuzluk değil de, uygulama hatası olduğunu düşünüyorum?

Saygılarımla

Adli yardım görevlendirmelerinde olduğu gibi CMK uyarınca yapılan görevlendirmeler için de tek şart, o baroya kayıtlı avukat olmaktır. Aksine bir hukuksal düzenleme yoktur. Yönerge ile, yasada ya da yönetmelikte olmayan bir şart getirilemez. Meslek içi eğitim başka şeydir, bunun görevlendirme için önkoşul kabul edilmesi başka. Dava açılsa yönergenin bu hükmünün iptal edileceğini düşünüyorum.