Mesajı Okuyun
Old 29-12-2008, 22:58   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ebrus
Sevgili meslektaşlarım,
Takip ettiğim bir ortaklığın giderilmesi davası sırasında azledilmem sonrasında açmış olduğum vekalete ücretine ilişkin davada müvekkillden talep edilecek vekalet ücretinin davaya konu gayrimenkullerin keşifle belirlenen değeri üzerinden % 10 ile %20 arasında tespit edilmesi gerektiğine ilişkin bir karar elde ettim. Nitekim mahkeme vekalet ücretimi gayrimenkullerin keşifle belirlenen değerlerinin %20 si olarak belirledi ve davam kabul edildi. Sanırım 2 yıl kadar önce açtığım forumda yardımcı olamk isteyen meslektaşlarım ile bu konuyu tartıştık ve müvekkilden talep edilecek vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenen maktu vekalet ücreti olduğunda ısrar ettiler. Hepsine tekrar teşekkürler. Ancak ben ortaklığın giderilmesi davasının değeri para ile ölçülebilen bir dava olduğu ve müvekkilden talep edilecek olan vekalet ücretinin de dava değeri üzerinden hesaplanması gerektiği konusunda ısrar ettim ve sayın mahkemece davam kabul edildi. Yine aynı vekalet ücreti dosyasında azledilmeden önce takip edip sonuçlandırmış olduğum 'İştirak Halinde Mülkiyetin Müşterek Mülkiyete Çevrilmesi ' davası içinde de gayrimenkullerin dava değeri üzerinden bir vekalet ücreti belirlendi. Sayın mahkemenin bu kararı Yargıtay 13. Hukuk Dairesince onandı ve karar düzeltmeye de gidilmediği için kesinleşti. Siz sevgili meslektaşlarımla faydası olacağına inandığım için paylaşmak istedim. İhtiyacı olan meslektaşlarıma yerel mahkeme ile Yargıtay kararını verebilirim. Saygılarımla.

Kararı buraya ekleyebilirseniz seviniriz. Teşekkürler, saygılar.