Mesajı Okuyun
Old 20-04-2011, 14:17   #1
Berşan Kayıkcı

Varsayılan Haklı bir sebebe dayanılarak nişanın bozulması halinde maddi tazminat talebi mümkün müdür?

Merhaba THS üyeleri,

Aile Hukukunda nişanlanmanın hukukî sonuçları konusunda, maddi tazminat konusunu incelerken bir karışıklık yaşıyorum. Açıkcası, karmaşıklığın sebebinin bir kavramın ifadesi olduğunu düşünüyorum.

Sorum şudur: Haklı bir sebebe dayanılarak tek taraflı irade beyanıyla nişanın bozulması halinde maddi tazminat talebi mümkün müdür?

Forumda daha önce şu açıklamalar yer almakta:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6194

Turgut Akıntürk ve Bilge Öztan'ın kitapları ve Yıldız Abik'in makalesinden yararlanarak şu çıkarımlara vardım:

1) Her halde hediyelerin iadesi mümkünken, maddi tazminat için haksız bir sebeple veya hiçbir sebep belirtmeksizin nişanın taraflardan biri tarafından bozulması gereklidir.

2) Haklı ve haksız sebeplerin ne olduğu her somut olayda farklılık gösterir ve yargıcın takdirine bırakılmıştır.

3) Ancak haklı sebep ayırımının karışıklığa sebep olduğunu düşünüyorum. Örnekle açıklamam gerekirse, A nın nişanlısı B ye ilgi duymaması nişanı bozması için haklı bir sebeptir. Burada kusur söz konusu değildir. Ancak, A nın nişanlısı B ye sadakatsizlik etmesi üzerine A nın nişanı bozmak için haklı bir sebebi vardır; sadakatsizlik. Burada A nın kusurundan bahsedebiliriz.

Birçok kitapta nişanlılığın son bulması "haklı sebebe dayanarak" ve "haklı sebebe dayanmaksızın" diye ayrıma tabi tutulmakta. Ancak, verdiğim örnekler ve yaşadığım karmaşanın bitmesi için ölçüt olarak KUSURu almamız daha doğru olmaz mı ?

Haksız fiilin ön şartı kusur veya tedbirsizliktir. Nişanlanmanın evlenme dışında bir sebeple sona ermesinde, tazminat için varlığını aradığımız şeyin kusur olması gerektiği inancındayım, haklı veya haksız sebebe dayanmasından öte. Hatta tazminat için kusuru ararken, bir yandan da oluşmuş bir zararın varlığı gerekendir. Burada da nişanlanma için yapılan harcamalar karşımıza çıkar.

Tüm bu düşüncelerimin ışığında, sorumu yineliyorum: Haklı bir sebebe dayanılarak tek taraflı irade beyanıyla nişanın bozulması halinde maddi tazminat talebi mümkün müdür?

Hatta "Haklı sebep ayrımını iyi anlamamışsın" diyebilecek üyelerimizden de daha anlaşılır bir açıklama rica ediyorum