Mesajı Okuyun
Old 26-01-2012, 16:48   #1
Av.Buğcan Çankaya

Varsayılan HMK 121. Madde uyarınca verilen 1 haftalık kesin delil bildirme süresi

Yönetici atanması ve ortak alanlarda yapılacak inşaatın tamamlanması adına açtığım davanın inceleme tutanağı geldi. Ancak, tebligat zarfının üstünde şöyle bir uyarı gördüm, araştırdım ancak bir çıkar noktası bulamadım.

"Bu zarfın tarafınıza tebliğinden itibaren 1 haftalık kesin süre içinde HMK 121 maddesi uyarınca dava dilekçesinde belirttiğiniz ancak eksik olan delilleriniz varsa elinizde bulunan belgelerin asılları ile dava konusu taşınmaza ait işletme ve karar defterleri ile birliket dilekçeye eklenerek mahkemeye verilmesi ve başka yerden getirttirilecek belge ve dosyalar içinde bunların bulunabilmesini sağlayıcı açıklamalı dilekçede yer alması belgeleri ve adresleri ile birlikte tanık dahi tüm delillerinizi ibraz etmeniz İHTAR OLUNUR."

HMK 121'e göre, dava dilekçesine ek olarak verilecek delillerden bahsedilmiş ve getirtilecek belgelerle ilgili bilginin verilmesi istenmiştir.

Tarafıma gönderilen İnceleme Tutanağının 1 numaralı maddesine göre, HMK 119. maddesinde bulunan dava dilekçesinin içeriği hususlarında herhangi bir eksik tespit edilmemiştir.

Bu durumda tarafıma verilen süre, neyin süresidir? Bu delil dilekçesi süresi olarak mı düşünülmeli?

HMK 139/5 açısından bunun ön inceleme duruşması yapılmadan, gönderilen bir tebligat olduğu düşünülürse verilen süre neden 2 hafta değildir?

Gönderilen bu ihtar, dava dilekçesindeki zorunlu olmayan unsurların ikmalinin talep edildiği bir ihtar mıdır?

Lakin hak kaybına uğramamak adına 1 hafta içerisinde dilekçemi vereceğim. Ancak dayanak olarak gösterilen maddenin, yapılması istenen şeyin gerekçesi olarak sunulması garibime gitti.

Acaba ben mi bir şeyi gözden kaçırıyorum?