Mesajı Okuyun
Old 19-09-2011, 20:32   #3
hukukbilgisi

“Bağlanma Korkusu” Jokeri

Nefis bir ayrılma nedeniyle tanıştırıyorum şimdi sizleri. “Uçağa binmek hiç mantıklı değil” dediğiniz zaman, bunun aslında mantıklı olduğuna sizi ikna edecek birçok insan vardır, ancak “Uçağa binmekten korkuyorum” dediğiniz zaman, kimse sizi korkmadığınıza ikna edemez, etmeye bile çalışmaz.

Bunun gibi “Birine bağlanmak çok mantıksız” dediğiniz zaman, ayvayı yediğinizi en başından kabul etmek zorundasınız. Doğru cümle “Bağlanmaktan korkuyorum, ürküyorum, ürperiyorum, tırsıyorum ve hatta kendimi Testere 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 filmlerinde sınava tabi tutulmuş kurbanlardan biri gibi hissediyorum” gibi bir cümle olmalıdır.

Değerli okurlar, bağlanma korkusu jokerimizi, iki ucu da keskin bir bıçak gibi düşünün; her iki tarafı da yeterince keskindir ve ihtiyaca göre dilediğiniz tarafıyla doğrayın. Bu nasıl oluyor onu görelim:

Keskin ucun bir tanesini siz zaten biliyorsunuz, bununla ilgili yeterince malzeme bulunmaktadır medyamızda. Bağlanma korkum var, kimseye bağlanamıyorum, dediğiniz vakit, sizinle ilişkisini yürütmek isteyecek bir insanoğlu bulmanız imkansızdır.

Diyelim ki, bu lafı etmenize rağmen karşınızdaki insan yılmadı, pes etmedi. O zaman iki ucu da keskin bıçağımızın diğer tarafını derhal devreye sokuyoruz. Örnek bir diyalogla açıklamaya çalışalım:

“Hayatım, benim bağlanma korkum var; bağlandığım zaman palamar gibi bağlanıyor, itler gibi kıskanıyorum. İnan bana böyle bir cehennemi yaşamak istemezsin. Her dakika peşinde, gittiğin her yere seninle gelen bir adam hayal edebiliyor musun?.. İşte ben böyle bir adamım. En son sevgilim beni neden terk etti biliyor musun?”

“Bilmiyorum, neden terk etti?”

“Hiç sorma, sırf her an görebileyim, her adımından haberdar olayım diye; evinin kapısına, ofisinin tavanına, her gün bindiği belediye otobüsünün içine, yatağının başucuna kamera yerleştirdim. Sonra ne olursa beğenirsin... Yatağındaki kameradan çekilen görüntüleri adamın biri ele geçirip internete yüklememiş mi!.. Tahmin edeceğin üzere, kızcağız haklı olarak bıraktı beni. Yol yakınken bırak sen beni...”

Görüyorsunuz değil mi, değerli okurlar. Bağlanma sorunum var diyerek ayrılmak muhteşem bir imkandır. Uyanık okurların gözünden kaçmamıştır. Burada ilişkiyi ayrılma kıvamına biz getiriyoruz, ancak terk etme onurunu da karşı tarafa teslim ediyoruz.

Ayrılma konusunda sorun yaşayan kadın ve erkekler için tüyo vermeye devam ediyoruz...

(devam edecek)