Mesajı Okuyun
Old 09-02-2007, 10:04   #12
Envanter

Varsayılan insanlık vahşeti hakkında

bu okuduğum olayı aslında bir çok açıdan ele almak gerekir. birincisi: olayın şehir merkezinde geçiyor olması ve insanların olaya duyarsız kalması. neden duyarsızlar çünkü bu tür olaylar o kadar çok ki sıradanmış gibi algılanmaya doğru gidiyor. duyarsız insanların bu suçu işleyenlerin eli silahlı olacağını biliyor. silah demek ölüm demek. olaya direkt olarak müdahale zaten mümkün olmayabilir. ama polise haber verilmeli. olayın püf noktası burada yatıyor. aynı mekanda bu suçu işleyenlerin bir çekincesi yok. yine aynı mekanda defalarca suç işlemiş olabilirler yine insanlarımızın duyarsızlığından yararlanmışlar. ya da çevre esnafına tehdit veya göz dağı verilmiş olabilir. çünkü olaya maruz kalanlar o kentin veya mahallenin sakini değiller hiç komşuları yoık. yani tanıdık çevresi yok. yalnız kalmışlar ve bunu biliyorlar. sanki cesaret hapı almışlar gibi davranıyorlar. bu olayın yalnızca bir kaç yüzü.
diğer taraftan müslüman bir ülkede müslüman olarak yaşıyoruz. ancak müslümanın bu tür taraklarda bezi yoktur. sorsan suçu işleyenlere müslümanım derler.
sorsan bu insanlara bu ülkenin vatandaşıyım derler. peki din ve devlet kuralları nerede mensubu olduğunu söylediğin ve sıkıştığında bu inandığın iki unsura sığındığın ve yine inandığın kuralları neden yerine getirmiyorsun.
eğitim. neyin eğitimi. vatandaşlık eğitimimi yoksa okullarda prosedür eğitimimi. aile eğitimimi kişisel eğitimmi.
olayın diğer yüzü televizyonlar. haberler. çocuklarımızı gençlerimizi şiddet yumağında boğuyor adeta. çizgi filmlerde bomba patlatan jerry nin bombayı tomun üzerine atması ve tomun vücudunun parçalanması. jerry buna gülüyor. tom ayağa kalkıp tekrar jerry e saldırıyor.
biliyormusunuz 8 yaşında bir çocuk 60000 cinayet 15000 tecavüz 22000 toplu katliam görüyor. ve çocuğun dünyasında bu tür şeyler normal hale geliyor. bu çocuk 20-25 yaşlarına geldiğinde hadi bakalım anlatın o filmlerde yaşananların gerçek olmadığını. çünkü bilinci bunlarla büyümüştür.
diğer boyutlara değinmek istemiyorum. konu gerçektende uzayacak. ancak eğitim elimizdeki olanakların bilinçli bir şekilde kullanılmasıdır diyorum.