Mesajı Okuyun
Old 04-01-2012, 00:21   #13
Hak Hukuk

Varsayılan Tüketicinin Korunması

O kadar çok o kadar çok kampanya var ki.. ve bu kampanyalara kanarak abone olanlar o kadarkolay o kadar kolay kendilerini icrada buluyor ki. Çünkü kampanyanın-reklamın ana mesajına kanarak üye oluyor abone ve kısa bir süre sonra kendini aldatılmış bir duruma düşmüş hissediyor; bu nedenle ödenmesi istenen bedeli ağır bir yük olarak görüyor. Bu inatla takibe uğramayı göze alıyor.
Bundan 1 yılönce Tüketici yaklaşık şöyle bir kampanyaya kanıyor: “24 ay taahhüt veren abonemize 720 liralık telefonu 30 TL taksitle veriyoruz ve 4 GB lık aylık internet te 30 lira. Artık her yerde internetiniz yanınızda olacak.” Reklamın ana teması cep telefonu üzerinden internet hizmetinin cazibeliğini aboneye göstermek. Abone hemen bu hizmeti satın alıyor, o alımlı telefon üzerinden internete giriyor, ama 5, 10, 20 dakika bekledikten sonra. Bir gün iki gün …sorun devam ediyor. Kendisine verilen cevap: cep telefonundan bu fiyata internete girmek.. az bişey değil, almayaydın. Bir hafta sonra tüketici bu internetteki yavaşlığın nedenini öğreniyor:
Cazibeyle sunulan ve kendisini internete bağlayacak telefon meğer 3G özelliğinden yoksun. Bir cep telefonu üzerinden internete hızla bağlanmayı sağlayan, kaliteyi artıran meğer 3G özelliğiymiş. 3G’siz cep telefonlarının gözden düştüğü bir zamanda 3G özelliği taşımayan bir telefon üzerinden seyyar internet hizmetini bir kampanyaya konu etmek…Böyle maharet böyle cazibeli bir iş bulunur mu dünyada!
Abone, içerisinedüşürüldüğü bu “acemilik”i aşmak için şuteklifte bulunuyor satıcıya: “Ben size 750 lirayı peşin vereyim, siz de beni bueziyetten kurtarın, aynı fiyatlı birbaşka -3G’li- cep telefonu verin bana.” Operatörün cevabı: “ Bu 30 liraya aylıkinterneti sadece aldığın cep telefonundan veriyoruz, başka bir telefonüzerinden vermeyi kabul etmiyoruz.”