Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 11:31   #7
Av.Orhan

Sanirim örnek verilen karar da işaret edilen nokta şudur;

Alıntı:
Kara taşıt araçlarının trafik kaydına konulan haciz fiili haciz gibi geçerlidir. Muhafaza altına alınmamış aracın satışı mümkün değilse de alacaklının satış talebinde bulunmasına yasal bir engel bulunmamaktadır

Bu konuyu gayrımenkul satışlarında da tartışmış idik. Oradaki tartışmada ileri sürelen savların burada da gecerli olduğu kanısındayım. Menkul haczinde haciz yapıldıktan sonra 1 sene içinde, gayrımenkullerde de 2 sene içinde satış istenmesse haczin düşeceği malumumuz.

Bu durumda benim daha öncede ileri sürdüğüm üzere aracın kaydına haciz konduktan sonra 1 yıl içinde araç bağlanmasa bile satış istenmesi ve satış masrafının yatırılması halinde İ.İ.K. daki yükümlülük yerine getirilmiş ve satış bu aşamadan sonra hangi tarihte gerçekleşirse gerçekleşsin haciz baki kalacaktır.

Çünkü İ.İ.K. ilgili hükmü açıktır. Haciz ancak yasal süre içinde satış istenmesse düşer. Yasal süresi içinde satış istendikten ve yerleşik Yargıtay kararları ışığında satış masrafları da dosyaya depo edildikten sonra satış yapılmasa bile kanunun aradığı şart yerine getirilmiş olacaktır.

Bu hususu Gayrımenkuller yönünden, hacizli gayrımenkulün 2 sene içinde; kıymet takdirinin kesinleşememesi, 100 madde malumatlarının zamanında toplanamaması vs sebeplerle satışının yapılamamış olması halinde haczin düşüp düşmeyeceği hususunda da tartışmış ve orada da İ.İ.K. da satış istendikten sonra satışın hangi sürede tamamlanması gerektiğine ilişkin bir hükmün olmadığı ve bu sebeple de satış aşaması 10 sene bile sürse haczin baki kalacağı görüşünü savunmuştum.

Olayımızda aynı durumun olduğu kanısında olmakla bilmekle;

Araç muhafaza altına alınmasa bile satış talep edilip satış avansıda yatırılırsa satış işlemi tamamlanana kadar haczin baki kalacağını,

Fiili haciz tarihinden itibaren 1 yıl içinde satış istenmez veya satış avansı yatırılmaz ise haczin kalkacağını düşünüyorum.

Ekleme : Benim uzun uzun anlatmaya calıştığımı sayın icra22 bir üst mesajda kısa ve öz olarak açıklamıştır.