Mesajı Okuyun
Old 11-05-2009, 14:06   #2
rıza

Alıntı:
Yazan Ararat
Merhabalar
çok sık karşılaşılan ve kamu idarelerinin kamu alacaklarının gerekli şartların oluştuğu gerekçesi ile mükellef aleyhine almış olduğu ihtiyati haciz kararlarının uygulanışı ve sonuçları hakkında görüş alış verişinde bulunmak üzere konuyu tartışmaya açma gereği hissediyorum

Bir şirketin inceleme aşamasında ( özellikle betirtmek istiyorum) gerekli şartların oluştuğu varsayımı ile kamu idareleri ihtiyati haciz kararı almakta, bu karar hem şirket mal varlığına,hem şirket yöneticileri hem de bütün ortakların mal varlıklarına bu kararla gitmektedir. dayanak ise 213 sayılı VUK 10, 6183 sayılı AATUHK 35 ve mükerrer 35 maddeleri... bu madde gerekçelerine dayanarak kanunun 17,9 10 13 madde hükümleri gereğince ihtiyati tahakkuk, teminat isteme, ve ihtiyati haciz tatbik edilmektedir...

soru şu : bütün şartların oluştuğunu varsaymak koşuluyla
1- alınan ihtiyati hazciz kararı ( nasıl ve kim tarafından verilmelidir )
2- Şirket tüzel kişiliği haricinde şirket temsilcilerine gidilebilirmi ?
3- Şirket ortaklarına gidilebilir mi ?

yanıt verecekler için şimdiden teşekkür ediyorum, konu hakkındaki görüşümü herkesten sonra belirteceğim, zira konuyu öğrenmek adına değil tartışılması ve doğru bilginin oluşması ile birlikte, burada tartışılacak konu site üyelerine ışık tutacak bir bilgi olması dileği ile affınıza sığınarak konuyu açmış bulunuyorum
saygılar.

Sayın ararat ;

1- Vergi Dairesi Başkanlıklarının kurulu olduğu yerlerde vergi dairesi müdürünün yazlı talebi ile vergi dairesi başkanlıkları buna yetkilidir.
2-3 sorularınızın cevabı evet

Ama tüm şartlar yani ihtiyari takukkuk ve tebliğlerin yapılması gerekir.
Bu arada raporla bir vergi alacağı doğmuş ise durumu ona göre değerlendirmek gerekir. Bu aşamalarda itiraz haklarınız mevcuttur ( ihtiyari haciz için )
İhtiyati haciz için 6183 Sayılı kanun 13. Maddesindeki durumların mevcut olması gerekir.

Umarım cevap vermişimdir.
Herkese mutluluk ve sağlık dilerim.