Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 03:10   #171
hosserdar

Varsayılan Anlatayım...

Öncelikle olumsuz bakış açısıyla yaklaşırsanız olaylara tabii ki sevemezsiniz okulunuzu adı ne olursa olsun,peki bunların yaşanmadığı bir fakülte söyleyin,yaşanacaktır bunlar size olumsuz gelen ne internetten kayıtt ahata çıkması mı?Bu sistemde ben seçmelilerimi seçtim ama ana dersler seçilmemesi gerekirken sistem seçilmesi gerekiyor gibi göstermiş ama sonuçta eğer seçmelilerinizi seçip kaydettiyseniz şu anda bir sorun yok,kontenjanınız korunmaktadır,siz sınıfın kalabalığından yakınmışsınız hangi dersinize 200 kişi girdi merak ediyorum bizim en fazla 150 kişi oluyor o bile fazla fakat çıtta çıkmıyor yani dersi dinlemek isteyen zaten herşeyiyle durumun farkında ve ona göre gelip oturuyor,sizi biraz geriye 12 Eylül darbesi dönemine götüreceğim senede 850 öğrenci alınıyormuş insanlar kaloriferlerde dersi dinliyormuş,hangi hocanın yanına gittinizde sizi tersledi cevap vermedi,dünyalar iyisi hocalarımız var ABAK (Avrupa Birliği Araştırma Kulubü,olumlu olumsuz objektif biçimde tartışılsın bu konu diye)diye bir kulüb kurduk tüm hocalarımız röportaj verdiler kendi konularında bu konudaki görüşlerini bildirdiler,sonra idari personel konferans düzenleyeceğimiz salonda A'dan Z'ye kadar herşeyi hazırladılar acaba bunlara katıldınız mı?Cebimizden harcadğımız paralarla afişler bastırdık vs vs ellerinden geleni yaptılar yani şuna geliyoruz siz bir şeyler yapmadan kimse önünüze bir şey koymuyor.Sınav döneminde yer olmaz nede olsa 50 kişilik diye kütüphaneye gitmedim ama alttan da bir sınavım olunca bir umut gittim 5-6 boş yer vardı(tabii ki 150 kişilik kütüphane bizede saçma geldi ama yukarıları biraz daha gezdiyseniz gerçekten emek verildiğini anlardınız hemde kütüphane normalde ders çalışılacak bir yer değil araştırma yapılacak bir yerdir,aslında bizim okulda eksin olan kütüphane değil çalışma salonudur)Şunu da eklemek isterim siz kitap istedinizde elde edemediniz mi?Hemen yanımızda siyasal var,sağolsunlar kütüphane konusunda çok yardımcı oluyorlar,milli kütüphane var yani kitaba,makaleye ulaşmak isteyene yollar açık,binanın yapımı bizim dönemimize gelmesi büyük şanssızlık ama gelecek kardeşlerimize en iyi kütüphaneyi bırakmakta gurur verici bir olay,eğer Rektörümüzünde katıldığı toplantıda o kütüphane için ne bürokratik yolların izlendiğini duysaydınız bu kadar eleştirmezdiniz,ufak bir örnek Bilkent Kütüphanesine kitap alımı vs için yılda 3 milyon $ gibi bir rakam harcarken bizim kütüphane 1.1 milyon dolara tekrar inşa edildi ve ne zorluklarla(hocalarımızın görüşlerinden arttırılan paralarla,bizim verdiğimiz o 25 ytllik spor katkılarıyla vs,devletin bizim okula ayırdığı bütçe çok kısıtlı):Kimse burada şovenizm yapmıyor,bildiklerinizden şaşında diyen yok ama objektif olacaksanız dayanaklarınızda kuvvetli olmalıdır,herkes eleştirir ama yapıcı olmak zordur,unutmayalım.Her okulda zor hocalar vardır(lisede bile) ve bunun üniversite olmasıda çok doğaldır,kimse burayı tercih kağıdına zorla yazmıyor.dürüst insanları yetiştirmek okulun görevi değildir,ailenin ve insanın kendisinin görevidir,okulun büyük eksikleri mevcuttur ama size düşen bunları büyütüp aşılamayacak şeyler haline getirmek değil kendi yolunuzda ilerlemek ve karar alma mekanizmasında yerinizi aldığınızda aynı yanlışları yapmamaktır...Lütfen biraz daha iyimser olun,kötümser olmanın ne size,ne topluma nede bireylere bir faydası var,en iyisi yapıcı olun fikirler üretin ve okul yönetimine hatta direk dekandan randevu isteyin ve konusun eğer burada bir sorun çıkarsa yani dinlenmez,terslenir vs olursa buradan yazın ifşa edin,son olarak şunuda unutmayın özel ve diğer üniversiteler 25,20,60 kişi alırken bir kaç devlet üniversitesi(konya,istanbul,ankara gibi)tüm ağırlıkları üzerinde taşıyorlar,bizim okulun nüfusu 3.000 civarında iken(sadece bir fakülte) bilkentin toplam nüfusu 11.000 civarında bunun 3.000 i bursludur yani 8.000 kişi parayla okumaktadır,Ankara Üni.sini ele alacak olursak sadece cebeci kampüsünün nüfusu Bilkent'in nüfusundan fazla olmakla birlikte hepsi sadece harcını yatırarak okumaktadır(sakın yanlış anlaşılmasın ilk vakıf ünilerinden biri olduğu için sadece örnek olarak verdim)1986 da 386 öğrenci ile eğitime başlamıştır,sonuç olarak varacağımız nokta yakınmaktan ziyade yapıcı olmalıyız,biz bu yanlışları ne kadar görürsek görelim bir yerde tıkanıyor,en iyisi kendimizi yetiştirmek ve bu yanlışları düzeltecek merciilere geldiğimizde bu yanlışları düzeltmektir,umarım anlatabilmişimdir...