Mesajı Okuyun
Old 30-01-2010, 11:16   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Boşanma Davası

İyi Günler,

2007 yılında evlendik ve 2008 yılında kızımız dünyaya geldi.
Hamileliğimle birlikte boşanmaktan bahseder olmuştuk ancak herhangi bir adım atılmadı.
Eşimin neredeyse her gün gece hayatı olması,eve sürekli içkili gelmesi, hafif uyuşturucuları kullandığını itiraf etmesi ve ailelerimiz arasındaki sorunlar, doğum yaptığımda annemi evimizden kovması, nikahtan önce birliktelik yaşadığımızı aileme söylemesi gibi nedenlerle 2009 yılının nisan ayında evlerimizi ayırdık. Şu anda çekişmeli boşanma davamız devam ediyor. Aşağıda kafama takılan soruları ekledim, yardımcı olursanız, yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

1- Şu anda çalışmıyorum ve doğumdan sonra işten tazminatımı alarak çıkartıldım. Eşim evden gittikten sonra tazminatımı harcayarak kontratı onun üstüne olan ev kirasını ve kızımızın masraflarını harcadım. Boşanma davası sonucunda ödediğim kiraları kendisinden alabilmem mümkün mü?
2- Kızım için mahkemede 600 tl tedbir nafakası koyuldu ve geriye dönük olarak ödenmesi istendi. Eşim bunları ödedi ve ödemeye devam ediyor. Ancak bu sürede kendi üzerine olan sağlık kliniğini kapattı, üstüne olan iki arabayı sattı. Biz evlendikten sonra babasının üzerine bir ev aldı ancak onun kredilerini kendisi ödüyor. Benim tüm bunlar için mal kaçırma iddiasında bulunmam mümkün mü? Çünkü eşim boşanma davasıdan önce kliniğinden aylık 7-8 bin lira kazanırken, şu anda tek gelirinin devlet memurluğundan aldığı 1.850 tl olduğunu söylüyor.
3- Mahkemede önce onun şahitleri dinlendi. Arkadaşları gece beni dışarda gördüklerini, sabaha karşı eve gelip içkili olduğum konusunda yalan söylediler.Hakkımda başka bir iddada ya da kanıt sunmadılar. Hakimin şahitlerin beyanlarına göre karar vermesi olası mıdır? Benim şahitlerim eşimin uyuşturucu kullandığını,beni hırpaladığını ve alkol sorunu olduğunu söylediler. Uyuşturucu ve alkol için kan testi yapmalarını istenir mi?
4-Eşimin sms kayıtlarını ve telefon kayıtlarını talep ettik.Ancak red edildi. Eşimin beni aldattığına dair kanıtın orada olduğunu biliyorum. Ancak neden red edilmiş olabileceğini anlamıyorum. Acaba bu dava bitiminden sonra yargıtaya başvurup orada bunun incelenmesini isteyebilir miyim?
5-Evlenirken biri benim memleketimde diğeri İstanbul'da olmak üzere iki ayrı düğün yapıldı ve masraflarını erkek tarafı ödedi.Düğün sonrasında takılan ziynetlerin,altınların
kayınpederim tarafından alındığı mahkemede kanıtlandı. Kendileri bunu kabul ettiler ancak bunu ev eşyaları için kullandıklarını söylediler. Oysa ev eşyaları düğünden önce alınmış,ödenmişti. Benim elimden 40 bin liraya yakın ziynet eşyam borçları olduğu gerekçesiyle zorla alındı. Davada bunları istediğimizde karşı taraf düğün masraflarından düşülsün,masraf yaptık, ev yaptık diyerek karşı çıktı. Ancak düğün masrafları geleneksel olarak erkek tarafına ait değil midir?
Uzun oldu biliyorum ama kısa kısa cevap alabilsem yeterli olacak. Çünkü ücretini ödeyemediğim için avukatımla yollarımızı ayırdık ve davada nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.