Mesajı Okuyun
Old 23-02-2010, 20:41   #12
p.prosecutor

Varsayılan adli kolluk-önleyici kolluk

Değerli Derebey 06 meslektaşım; tabiki adli kolluk-önleyici kolluk ayrımı idari yönden yapıldığı zaman önleyici kolluk hizmeti gören kolluk mensupları bir suça vakıf oldukları zaman ben önleyici kolluğum diyerek işe elkoymamazlık yapamayacaklardır.Onlar hemen olaya el koyup gecikmesinde sakınca bulunan işleri yapacak bu arada durumu adli kolluğa bildirecekler adli kolluk olay yerine gelincede işi onlara devredeceklerdir.Bu durum mevcut uygulamada trafik polislerinin durumuna benzemektedir.Mevcut uygulamada trafik polisleri nasılki bir suça vakıf oldukları zaman ben trafik polisiyim deyip işe el koymamazlık edemiyorlarsa adli kolluk-önleyici kolluk ayrımı idari yönden şayet yapılırsa önleyici kolluk mensuplarıda bir suça vakıf oldukları zaman ben önleyici kolluğum diyerek işe elkoymamazlık edemeyecektir.Yine benzer şekilde mevcut uygulamada nasılki jandarma suç yerinin polis bölgesi olduğunu söyleyerek işe el koymamazlık yapamıyorsa yada polis bakımından tam tersi söz konusu olamıyorsa adli kolluk-önleyici kolluk ayrımı idari yönden şayet yapılırsa önleyici kolluk mensuplarıda bir suça vakıf oldukları zaman ben önleyici kolluğum diyerek işe elkoymamazlık edemeyeceklerdir. Önceki yorumumda da belirttiğim gibi akla ve mantığa uygun olanın bağımsız, korunaklı adli kolluk teşkilatının kurulması olduğunu tekrarlıyor, tüm hukukçu meslektaşlarımın bu konuda kamuoyu oluşturulması için çaba sarfetmeleri gerektiğini belirtiyorum.Tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım...