Mesajı Okuyun
Old 30-10-2017, 09:49   #1
Konuk

Varsayılan ceza davası-kesin karar-temyiz hakkı-yeniden yargılama

öncelikle bu hizmetinizden ötürü sizlere sonsuz teşekkürler.

eşim hakkında darp nedeniyle savcılığa suc duyursunda bulundum, ileçede bulunan hastaneden rapor aldım, boşanma davasınıda açtım. sonrasında hakkında ceza davası açıldı ve ceza oluştu. kısaca özetlersem; gelen mahkeme evrakında;

1. 86/2-maddesi uyarınca 120 gün adli para cezası
2. 83/3-a uyarınca eşe kasten yaralamadan 1/2 uyarınca arttırılarak 180 gün adli para cezası
3. 29 mad. gereğince ağır tahrikten 1/4 indirim 135 gün adli para cezası
4. 62/1 md 1/6 indirim 112 gün adli para cezası
5. başka arttırı ve eksiltmeye gerek olmadığı günlük 20 tl den 2240 tl ceza
6. 52/4 uyarınca 5 eşit taksit halinde ödeme
7. cemk 231 maddesnin uygulanmasına yer olmadığına,
8. tck 51 maddesinin sanığa verilen cezanın niteliği gereği taktiren ve kanunen uygulanmasına yer olmadığına,

dair sanığın yüzüne, katılanın yokluğunda miktar itibariyle kesin olmak üzere verilen karar okunup usulen anlatıldı.

yazmaktadır. devam eden boşanma davamızda benim davam kabul edildi karşı dava reddedildi ancak yargıtay güven sarsıcı hareketlerim olduğu için erkeğinde davası kabul eidlmelidir şeklinde bozdu. bu durumda;

1- miktar yönünden kesin diyor sadece, temyiz yolu açık mı?
2- temyiz yolu kapalı ise yeni oluşan duruma göre (aramızdaki messenger yazışmalarındaki itiraflar vs) yargılamanın yenilenmesi yoluna gitmesi mümkün mü?
3- ben boşanma kesinleşmeden başkasından çocuk sahibi oldum ki ceza davasında aslında eşim bu durumdan bahsetmiş ama kanıtlayamamıştı, aradan geçen 2 yıla rağmen bu durumu yeninden kanıt olarak kullanabilir mi?
4- messenger ile yazışırken benim ceza davası sırasında hiç kullanmadığıı belirttiğim telefonu eşim bana sordu ve ben bi anlık boşlukla ona iftira attığımı ama herşey için pişman olduğumu yazdım. bunu delil olarak kullanıp yeniden yargılama sağlayabilir mi?
5- Aslında ceza davasında onun öne sürdüğü bütün herşeyi bana messengerde yazdırdı, benim iddialarımıda iftira şeklinde yazdım. bunun yargılamada etkisi olur mu? ceza alırmıyım? yardımınıza ihtiyacım var. Aslında yol gösterilmekten çok, çektiğim vicdan azabıyla, eski eşimin bu cezadan kurtulmasını istiyorum ama kendim de ceza almak istemiyorum. hukuken olabilecek olaylar ve bana önereceğiniz yöntem yol nedir? yardımınıza htiyacım var.

teşekkürler