Mesajı Okuyun
Old 04-04-2007, 14:50   #56
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Suç ve Ceza
Sayın meslektaşım Av. M. Dikicî'ye katılmıyorum. Hakim olan kişi herşeyede hakimdir düşüncesi yanlış . Kişileri bence kişilikleri ortaya koyar meslekleri değil. Hakim veya savcı olan herşeyi iyi yapar doğru yapar düşüncesine katılmak mümkün değil. Ben bu kararla ilgili yaptığımız bir konuşmada bir savcı arkadaşımın , arkadaşıyla onun mercedes arabasıyla son sürat giderken ileride çevirme olduğunu görüp savcının arkadaşıyla yer değiştirip direksiyona geçtiğini ve arabayı kendisinin kullandığı imajını vererek ben savcıyım bana ceza kesemezsiniz demesini, gülerek anlattığına şahit oldum. Şimdi kalkıpta bu meslek sahibi kimselerin yanlış yapmayacağını söylemek yanlıştır. Ne yani peki madem biz avukatlar yargı erkinin bir ayağı isek neden bizede bu ''ayrıcalık ''tanınmıyor.

Neden mi?

Devlet mefhumu ve birey mefhumlarını ayrı ayrı düşündüğümüz için, ki avukatlık mesleği sanki devlet mefhumu dışında gibi gösteriliyor, devlet ve birey ayrımları olduğu sürece hiç bir işin altından kalkılmaz. Çok yerde söyledim, devlet tek tek bireylerinden oluşan tek bir vücuttur ama biz aksine bu yapıyı ayırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Toplumun koruması altında olmak, devletin koruması altında olmak sanki farklı şeyler çağrıştırıyor öyle değil mi? Oysa aynı şeyleri çağrıştırmalıydı.

SAYGILARIMLA