Mesajı Okuyun
Old 07-01-2009, 09:48   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Yasanın lafzına göre, süre KESİNLEŞMİŞ kararın TEBLİĞİNDEN sonra başlıyor. Size TEFHİM edilen karar, zaten kesinleşmemiş karar.

devamla,

Gerekçeli kararın yazımından sonra davalıya tebliğe çıkarılacaktır. Kararın kesinleşmesinden sonra ise, bu defa kEsinleşmiş karar, davacı işçi vekili tarafından(veya işçi) ya kalemde tebliğ alınacak, ya da masrafı verilip tekrar tebliğe çıkarılacak.

Garip geliyor biliyorum ama bir dosyamda aynen bunu yaptım, kesinleşmiş kararın tarafıma tebliğini istedim.Ve bana yapılan tebliğden 10 gün içinde de davalıya başvuruyu yaptım.

Bunu Doç.Dr.Cevdet İlhan Günay (Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Üyesi) da İş Kanunu şerhi 2006 tarihli kitabının 1.cildinin 904. sayfasında aynen şöyle anlatmakta:

"Uygulamada kesinleşen mahkeme kararının tebliğ edileceğine dair medeni usul kanunlarımızda ya da icra mevzuatımızda bir hüküm bulunmamaktadır. İş Kanununda da bu konuda hüküm bulunmamakla birlikte, 10 iş günlük süre kesinleşen kararın tebliğinden itibaren işlemeye başlayacağından, iş mahkemelerince kesinleşen kararların tebliği için de , özellikle davacı taraftan önceden tebligat masraflarının alınarak, taraflara tebligat yapılması ile, tebliğ tarihi konusundaki olası uyuşmazlıkların önüne geçilmesi sağlanabilecektir. Tebligatın karar bekletilmeden yapılarak, işçi ile işverenin mahkeme kararı karşısında ortaya koyacakları tavrın bir an önce belirgin hale gelmesi, yargılamanın seri ve kısa sonuçlandırılmasını öngören kanunun amacına da uygun olacaktır. AYRICA kesinleşen kararın sadece işçiye değil, işverene de tebliğ edilmesinin, işverenin işe başlatma yükümlülüğünü öğrenmesi bakımından yararlı olacağını düşünüyoruz"

"Başvurunun kesinleşen mahkeme kararının işçiye tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde yapılması gerekir.İşçye kesinleşen mahkeme kararının tebliğ edildiği tarih saptanamıyorsa bu hususta işçinin beyanı esas alınacaktır."

saygılarımla,