Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 16:12   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Engin Ekici ve madlock un görüşlerine katılıyorum sadece karşıt görüş olarak neler olabilir diye aklıma geleni yazmak istedim. Müvekkiliniz 16 yıldır çalışıyor fakat yeni işveren(taşeron) ile çalışmaya başlayalı 1 yıl olmuş.Gerçi bir yıl da uzun bir süre ve sırf lise mezunu değil diye akdi feshetmek hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilebilir.Tam bilmediğim için şunu sormak isterim. Önceki işverenin lise mezunu olmama hususunu çok da önemli bulmaması ve neticesinde 15 yıllık kıdemin oluşması yeni işverenin de bu lise mezunu olmama durumunu esaslı unsur olarak görmemesini sağlar mı? Yeni işveren 1 yıl aradan sonra evrakları vs kontrol ederken müvekkilinizin lise mezunu olmadığını fark edince '' bu husus bizim için önemlidir benzer pozisyonlarda ya da başka pozisyonlarda çalışan işçiler için de lisans kriterini harfiyen uyguladık'' diyebilir mi? Fikir beyanıyla karışık soru sormuş gibi oldum aslında ama aklımdakileri yazayım dedim.
Sayın yeditepelişehir;

Kanaatimce önceki işverenlerin bilgisi dahilinde olmasına rağmen sorun etmedikleri böylesi bir durum, son taşeronun (alt işveren) esaslı unsur olarak görmesi zorunluluğunu sağlamamalıdır fakat iş akdinin son taşeronca feshi durumunda açılacak davada son taşeron haricindeki diğer taşeronlarla birlikte asıl işverenden talepte bulunulabilmelidir.

Saygılarımla..